Tak zmieni się Warszawa w 2018 roku, czyli najciekawsze inwestycje realizowane w stolicy
Wszystko wskazuje na to, że rozpoczynający się właśnie rok będzie obfitował w ważne zmiany w przestrzeni Warszawy. Centra biznesowe, apartamentowce w zabytkowych fabrykach czy nowy deptak, to tylko kilka zbliżających się do końca inwestycji. Zapowiada się również, że 2018 rok może okazać się dla przestrzeni miejskiej dużo bardziej polityczny niż wcześniejsze lata – stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz kolejna smoleńska rocznica mają być okazją do odsłonięcia nowych pomników czy muzeów. Co czeka Warszawę w najbliższych miesiącach? Poniżej przedstawiamy najciekawsze inwestycje.
Powiśle
Pod koniec roku czeka nas zakończenie inwestycji w zrewitalizowanych budynkach historycznych XX-wiecznej Elektrowni Warszawskiej. Dawne EC Powiśle oraz pięć nowych obiektów zajmować będą razem powierzchnię około 41 tys. mkw. Inwestycja, której koszt szacuje się na ok. 200 mln złotych, poza apartamentowcami i luksusowym hotelem zakłada również powstanie kompleksu kawiarni, sklepów oraz trzech ogólnodostępnych placów.
Kilkaset metrów dalej, bo w okolicy pomnika Syrenki, modernizowany jest kolejny fragment warszawskich bulwarów. 200-metrowy odcinek między Tamką a mostem Świętokrzyskim oddany ma być do użytku najpóźniej w styczniu 2019 roku.
Śródmieście
Centrum Warszawy wzbogaci się o kilka nowych biurowców. Pierwszy z nich – Centrum Marszałkowska, który powstaje na skrzyżowaniu Marszałkowskiej ze Świętokrzyską, gotowy będzie już w kwietniu. Jego najniższe kondygnacje przeznaczone mają być na usługi, znajdzie się tam nowa siedziba sklepu Sezam. Wiosną zaś planowane jest otwarcie budynku Cedet, zlokalizowanego w miejscu dawnego Smyka, u zbiegu Alej Jerozolimskich i Kruczej. Najemcami siedmiopiętrowego budynku są m.in. Biedronka, Rossmann, fitness klub Zdrofit oraz Costa. Na usługi przeznaczone mają być trzy najniższe kondygnacje. Pod koniec 2018 roku gotowa ma być również pobliska Rotunda, której pierwszy szkielet zobaczymy już za dwa miesiące.
Zmiany czekają także popularny pasaż Wiecha – jesienią zakończyć ma się bowiem wskrzeszanie modernistycznego pawilonu Zodiak. W środku znajdziemy kawiarnię oraz księgarnię. Budynek zajmie również warszawskie Stowarzyszenie Architektów Polskich, które organizować tam będzie dyskusje oraz prezentacje projektów.
Wola
Warszawska Wola w nadchodzącym roku umocni się w swojej biznesowej pozycji. W okolicy Ronda Daszyńskiego latem rozpocznie się budowa The Warsaw Hub, czyli trzech wieżowców, w tym 85-metrowej wieży, w której powstać mają dwa hotele. Kawałek dalej, bo w okolicy ul. Prostej i Żelaznej powstaje kolejny drapacz chmur, czyli 140–metrowa Mennica Legacy Tower. Poza spektakularnymi inwestycjami, dzielnicę czeka również kilka rozbiórek – z mapy Warszawy zniknie wybudowany w latach 90. biurowiec przy ul. Kasprzaka oraz sąsiadująca z nim siedziba dawnego Kredyt Banku. Niepewny jest również los biurowca Ilmet przy Rondzie ONZ.
Muzea i pomniki
Nadchodzący rok upłynie pod znakiem rocznic, które z pewnością oddziaływać będą na otaczającą nas przestrzeń. Pierwsze zmiany zaskoczyć nas mogą już w kwietniu. Z okazji kolejnej rocznicy smoleńskiej na Placu Piłsudskiego pojawią się prawdopodobnie nowe pomniki – Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy. Przeprowadzony w zeszłym roku konkurs na pomnik byłego prezydenta zakończył się klęską, dlatego póki co nie znamy ostatecznego kształtu monumentów. W listopadzie zaś, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, możemy spodziewać się kolejnego pomniku – na skwerze w okolicy Świętokrzyskiej stanie bowiem pomnik „Solidarności”, za który odpowiada Jerzy Janiszewski. W listopadzie duża inwestycja dobiegnie również końca w Świątyni Opatrzności w Wilanowie. Na wtedy planowane jest bowiem zakończenie budowy wirtualnego Muzeum Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego koszt szacuje się nawet na 30 mln złotych. W 2018 roku rozpocząć ma się także budowa Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Wojska Polskiego, które mieścić mają się na Żoliborzu. Data zakończenia inwestycji nie jest jeszcze znana.
źródło: Gazeta Wyborcza