Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Visions of the future. Projektanci z Singapuru i ich postpandemiczny design

Maszynka do robienia mydła, nadmuchiwana tkanina, a może farby do naprawy zepsutych trampek? Projektanci z DesignSingapore Council prześcigają się w pomysłach, wyznaczając trendy i kreując nową postpandemiczną rzeczywistość.
.get_the_title().

Wystawa prezentowana przez DesignSingapore Council obejmuje siedem projektów, sugerujących nowe trendy i codzienne rytuały, które mogą pojawić się w następstwie pandemii Covid-19. Niektóre przedmioty maja na celu poprawę zdrowia psychicznego w okresie przymusowej izolacji, inne podpowiadają jak utrzymywać higienę osobistą. Nowatorskie rozwiązania można oglądać w Narodowym Centrum Designu oraz na wirtualnej wystawie w serwisie Visions of the Future.

Jednym z ciekawszych projektów jest Pneumatics Touch – tkanina, która „ożywa” pod wpływem powietrza, wykazując niezwykle wysoki poziom izolacji termicznej, której autorką jest Sheryl Teng.

Plisy i kieszenie, uzyskane metodą zgrzewania, tworzą przestrzenie, które wypełnione powietrzem, zapewniają komfort, ciepło i ochronę w różnych warunkach. Teng w swoim projekcie bada, jak powietrze może stać się nowym surowcem, odpowiadając na potrzeby użytkownika, przy jednoczesnej dbałości o środowisko. Kolekcja obejmuje odzież, pokrowce na meble oraz niezwykłe etui na laptop.

Źródło: Visions of the Future / Pneumatics’ Touch by Sheryl Teng

Canvas duetu Ng Luowei i Mervyn Chen, proponuje, by zamiast wyrzucać – naprawiać. Canvas to zestaw szybkoschnących, płynnych farb o gumowatej strukturze, których można używać zarówno do naprawy, jak i ozdabiania zniszczonych przedmiotów. Cel jest prosty – zmniejszenie liczby wyrzucanych co roku butów i innych przedmiotów.

Nadciągająca recesja gospodarcza wywołała debatę na temat bardziej zrównoważonych nawyków konsumpcyjnych – odpowiedzią mogą być projekty takie jak Canvas, oferujące wizjonerskie podejście do kwestii naprawy.

Źródło: Visions of the Future / Canvas by Ng Luowei & Mervyn Chen

Kolejne godne uwagi i idealnie wpisujące się w czas pandemii rozwiązanie zaproponowała projektantka Yingxuan Teo, badając przyszłość mydła – produktu, który nabrał nowego znaczenia od czasu pojawienia się wirusa.

Kluczowe było nie tylko zachęcenie konsumenta do stosowania mydła i zachowania higieny, ale również stworzenie produktu wolnego od plastiku.

Powstałe urządzenie pozwala na robienie mydła w domowym zaciszu. Urządzenie wykorzystuje tylko naturalne składniki, które akurat mamy pod ręką. Mydło gra główną rolę również w Design Probes, kolekcji projektów Kevina Chiama. Jego mydlane naklejki wnoszą element radości do rytuału mycia rąk, co okazuje się szczególnie ważne w przypadku najmłodszych użytkowników.

Źródło: Visions of the Future / Mass Production of Hapiness by Yingxuan Teo

Przymusowa izolacja spowodowana pandemią najbardziej dotknęła seniorów. Projekt Poh Yun Ru zwraca uwagę na ciągły wzrost zachorowań na demencję, która staje się nową plagą wśród starzejącej się populacji. Rewind to narzędzie do stymulacji poznawczej, zaprojektowane w celu utrzymania aktywności umysłowej osób cierpiących na demencję, szczególnie potrzebnej w okresach rozłąki z rodziną. Wykorzystując ćwiczenia związane ze śledzeniem ruchu, stymuluje użytkowników do kojarzenia wspomnień z obrazami i dźwiękami.

Źródło: Visions of the Future / REWIND by Poh Yun Ru

Wszystkie projekty zostały zakwalifikowane do wystaw przez Wendy Chua i Gustavo Maggio ze studia projektowego Forest & Whale. Ekspozycja jest swego rodzaju podróżą po współczesnym gabinecie technologicznych osobliwości, w którym robienie mydła jest medytacyjnym rytuałem, a starsze osoby chwytają się zanikających wspomnień za pomocą tajemniczej maszyny. Tak istotne wydarzenia, jakimi są pandemie, zawsze odciskają piętno na wszystkich możliwych kategoriach życia codziennego. Prezentowana wystawa jest jedynie preludium do zmian, jakie może przynieść przyszłość.

Zdjęcie główne: Visions of the Future / Mass Production of Hapiness by Yingxuan Teo
Tekst: Anna P-S

DESIGN