W Chinach otwarto luksusowy hotel w 90-metrowym dole w ziemi – miejscu po opuszczonym kamieniołomie
Chiny niejednokrotnie zaskoczyły świat designem swoich budowli i mają na koncie co najmniej klika rekordów w dziedzinie architektury. Nowoczesny krajobraz metropolii tego państwa kojarzy się głównie z sięgającymi nieba wieżowcami.
Tymczasem najnowszy projekt to nowo otwarty hotel InterContinental Shanghai Wonderland Hotel, który prasa zagraniczna okrzyknęła najbardziej spektakularnym „groundscraperem”.
Już przed otwarciem wzbudzał ogromne zainteresowanie oraz podziw i zgarnął kilka nagród za sam projekt. Znalazły się wśród nich tak prestiżowe wyróżnienia jak Best Chinese Futura Projects na MIPIM w 2011 roku czy Best International Hotel Architecture w ramach International Hotel Awards w 2013 roku.
Mało jednak brakowało, a skończyłoby się na planach i wizualizacjach, bo choć teren budowy miał w sobie olbrzymi potencjał, którego nikt nie potrafił wcześniej wykorzystać, to okazał się dość problematyczny.
Na moment przez rozpoczęciem budowy w wyniku ulewnych deszczy wylały wody pobliskiej rzeki, wypełniając połowę kamieniołomu wodą.
Udało się usunąć skutki tego zalania, a w celu zabezpieczania tego miejsca na przyszłość wzdłuż jego krawędzi wybudowano wały przeciwpowodziowe. Dodatkowo specjalne skonstruowane pompy pomagają utrzymać odpowiedni poziom wody w rzece. – To jest kompletnie nowatorski projekt, zupełnie inny niż wszystkie, z jakimi kiedykolwiek mieliśmy do czynienia – tłumaczył wtedy agencji newsowej AFP główny inżynier, Chen Xiaoxiang. – Nie istniały żadne przypadki czy przykłady działań, na których mogliśmy się uczyć, jak uniknąć różnych problemów i zagrożeń.
Hotel mieści się w kamieniołomie Shenkeng leżącym u podnóży Sheshan Mountain Range, 30 kilometrów od Lotniska Honqiao. Na gości czeka 336 luksusowych pokojów z panoramicznym widokiem na Shenkeng Quarry.
Dwa najniższej położone poziomy znajdują się pod wodą. To tam zlokalizowana jest hotelowa restauracja Mr. Fisher.
Spożywanie w niej posiłków może umilać gościom obserwacja egzotycznych rybek w specjalnie zaaranżowanych w miejscach okien akwariach. Projektanci słusznie uznali, że będzie to ciekawszy widok niż ciemne głębiny kamieniołomu.
Jedną z zalet wizualnych hotelu jest też stworzony po jego przeciwnej stronie wodospad. Na gości szukających dodatkowych atrakcji i form aktywnego spędzenia czasu czeka siłownia, możliwość wspinaczki po ścianie kamieniołomu oraz kajaki.
Całość budowy, na którą składa się również przyległy do hotelu park rozrywki, kosztowała ok. 288 mln dolarów. Ceny za pobyt zaczynają się od 490 dolarów za noc.
Wnętrza hotelu – pokoje, bar czy restauracja – to luksus w najczystszej postaci. Na nas dodatkowe wrażenie robi też to, na co uwagę zwrócili architekci – zazwyczaj opuszczone kamieniołomy, jak i wszystkie pokaźnych rozmiarów doły w ziemi kończą swój żywot jako gigantyczne wysypiska śmieci. Chiny po raz kolejny udowodniły, że w ich przypadku design i architektura to stan umysłu.
Tekst: Kinga Dembińska