W Niemczech powstaje największy w Europie budynek drukowany w 3D
Pomysł na przełomowy budynek zrodził się dzięki współpracy pioniera technologii druku budynków PERI 3D Construction z deweloperami KRAUS GRUPPE. Inwestycja jest realizowana dla niemieckiej firmy Heidelberg IT Management, która odpowiada za obsługę danych w chmurze.
Unikatowy obiekt powstanie z materiałów pochodzących w 100 proc. z recyklingu.
W planach założono również wykorzystanie szybkich drukarek konstrukcyjnych BOD2 3D firmy COBOD. Przy druku 4 metrów kwadratowych na godzinę ściany budynku mają zostać ukończone w zaledwie 140 godzin. Gotowe centrum informatyczne w Heidelbergu będzie mierzyć 54 metry długości, 11 metrów szerokości i 9 metrów wysokości.
Architekci z SSV Architekten i Mense-Korte, którzy współpracowali z PERI 3D Construction, podkreślają, że kluczowymi zaletami druku 3D jest szybkość wykonania pracy i swoboda projektowania.
Dodatkowo zadbano również o zrównoważony charakter projektu.
Eksperci oczekują, że wykorzystanie druku 3D zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 55 proc. w stosunku do tradycyjnych budynków. – Jesteśmy dumni, że w ramach tego projektu możemy stworzyć nasz największy jak dotąd budynek drukowany w 3D – podsumowuje dr Fabian Meyer-Brötz, dyrektor zarządzający PERI 3D Construction.
Zdjęcie główne: SVV Architekten
Tekst: OP