W przyszłym roku rozpocznie się budowa Sinfonia Varsovia Centrum. Projekt wygląda imponująco!
Sinfonia Varsovia znajdować się będzie na Kamionku na Warszawskiej Pradze.
To właśnie tam w budynku przy ulicy Grochowskiej działa Orkiestra Sinfonia Varsovia, która w zeszłym sezonie zgromadziła na swoich koncertach i innych wydarzeniach ponad 16 tys. widzów.
– Sinfonia Varsovia to jedna z kulturalnych ikon Warszawy, która koncertuje, muzycznie edukuje mieszkańców i jest stale obecna w kulturalnym pejzażu miasta – komentowała 2 lata temu inwestycję Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Poprawa warunków jej funkcjonowania w siedzibie przy Grochowskiej, jak też zapowiedziana budowa i oddanie do użytku nowoczesnej sali koncertowej, to jedno z najważniejszych i najciekawszych zarazem wyzwań dla miasta.
O podjęciu decyzji o remoncie budynków przy Grochowskiej zadecydowała też ich lokalizacja. Sinfonia Varsovia będzie jednym z kluczowym punktów planu rewitalizacji Pragi.
Niestety, zanim tym miejscem będą mogli się cieszyć widzowie, minie co najmniej 6 lat. Przebudowa obiektu ma się zacząć w przyszłym roku i trwać 5 kolejnych lat. Jest jednak na co czekać – plany i wizualizacje wyglądają imponująco. Nic dziwnego – projekt został oddany w ręce Atelier Thomasa Puchera, który swoją ideologię pracy opisuje na oficjalnej stronie studia następująco: „Rób dokumentację miejsca budowy za dnia i w nocy, oglądaj ją na Google Maps, rozmawiaj z klientem, wsłuchaj się w szumiące w okolicy drzewa. Łącz ze sobą pomysły, które na pierwszy rzut oka zdają się do siebie nie pasować. […] Nie szukaj gorączkowo szybkich rozwiązań, pozwól koncepcji swobodnie zakwitnąć. Odrzuć wszelkie schematy. Bądź kreatywny.”
A jak będzie wyglądać Sinfonia Varsovia Centrum? Główny punkt projektu to oczywiście nowoczesna, futurystyczna wręcz sala koncertowa na 1830 widzów. W celu zapewnienia jak najlepszych wrażeń wizualnych i akustycznych połączone w niej zostaną dwie koncepcje architektoniczne, tzw. shoe box i surround hall. Duże wrażenie robi również zawieszona 3 metry nad ziemią ażurowa rama, która w swoim najwyższym punkcie będzie sięgać 20 metrów.
Jej umieszczenie wokół budynków ma pełnić dwie zasadnicze funkcje – izolować teren od hałasu, ale i stanowić świetny punkt widokowy, gdyż na tę ramę będzie można wchodzić.
Ponadto nowy obiekt będzie przyjazny młodym artystom. To z myślą o nich powstaną tam Akademia Sinfonia Varsovia, ćwiczeniówki, sale nagraniowe czy rezydencje artystyczne.
Na terenie centrum nie zabraknie też kawiarni, restauracji, a nawet ogrodu. Thomas Pucher w komunikatach dla prasy sprzed dwóch lat zaznaczał, że chce, żeby było to miejsce wszechstronne, pełniące liczne funkcje – siedziby orkiestry, miejsca pracy mieszkańców Warszawy, instytucji kultury oraz atrakcji turystycznej warszawskiej Pragi.
Nie pozostaje więc nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość, trzymać kciuki za bezproblemowy przebieg budowy i stawić się na otwarciu obiektu w 2025 roku!
Źródło zdjęć: mat.prasowe/Thomas Pucher Atelier
Tekst: Kinga Dembińska