Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

We Lwowie powstanie pierwsza szkoła dzięki mocy technologii drukarki 3D

W tym tygodniu położono podwaliny pod pierwszą na świecie drukowaną w 3D szkołę, która ma powstać w strefie działań wojennych w Ukrainie. Projekt został zainicjowany i sfinansowany przez start-up non-profit TEAM4UA we współpracy z władzami Lwowa i innymi firmami, które wprowadzają technologię 3D by pomagać mieszkańcom Ukrainy.
.get_the_title().

Według ministerstwa obrony kraju i ukraińskiego projektu „Save Schools”, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę ponad 2000 szkół zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Projekt obserwuje budynki wszystkich zrujnowanych placówek w kraju poprzez gromadzenie zdjęć i dat ataków na nie.

Jak podaje międzynarodowa organizacja pomocy World Vision, aktualnie około 3,6 mln dzieci w Ukrainie traci możliwość uczęszczania do szkoły, a 1,5 mln zagrożonych jest problemami ze zdrowiem psychicznym. Konflikt zagraża przyszłości całego pokolenia ukraińskich dzieci – powiedziała dyrektor ds. reagowania kryzysowego World Vision Ukraine Jennifer Neelsen, alarmując o trudnej sytuacji dzieci w wieku szkolnym.

W obwodzie lwowskim, gdzie powstanie szkoła, aktualnie znajduje się 250 tys. oficjalnie zarejestrowanych przesiedleńców, z czego ponad 75 tys. to dzieci. Może być to powód decyzji TEAM4UA o budowie placówki właśnie we Lwowie.

Według start-upu budowanie ścian szkoły za pomocą drukarki 3D będzie szybsze i tańsze niż stawianie nowego budynku z betonu od podstaw, co mogłoby zająć nawet dwa lata. Co więcej, projekt jest znacznie bardziej zrównoważony niż tradycyjne techniki budowlane. To oszczędza czas. Jest też wydajne, jeśli chodzi o koszty energii – powiedział dla Euronews Next Charles Tiné, członek komitetu strategicznego TEAM4UA – Powstające budynki są trwałe, wytrzymają bardzo długo. Izolacja jest wykonywana wyjątkowo sprawnie.

To długofalowy proceder. Kiedy go skończymy, możemy spakować drukarkę, umieścić ją na ciężarówce i przenieść się gdzie indziej – dodaje Tiné

Ostatecznym celem TEAM4UA jest sprowadzenie na Ukrainę łącznie 15 drukarek 3D, przeszkolenie Ukraińców, aby mogli z nich korzystać, zabranie gruzu z miejsc zniszczonych podczas wojny i recykling ich na materiały do drukowania nowych budynków. Charles Tiné jest przekonany, że ​​szkoła stanie się początkiem stosowania druku 3D w Ukrainie, jak i w innych miejscach na świecie, które mogą tego potrzebować. Możemy drukować mosty, czy magazyny – mówi Tiné – A po zakończeniu wojny w Ukrainie przeniesiemy te drukarki w inne miejsca, gdzie są potrzebne.

Ostatnie ataki bombowe w okolicy Lwowa nie powstrzymają budowy szkoły. Niestety blackout, którego doświadczyło miasto w poniedziałek po tym, jak rosyjskie pociski uderzyły w dostawę energii elektrycznej, prawdopodobnie utrudni pierwsze etapy pracy nad jej powstaniem. Budowa może się opóźnić, ale Tiné jest przekonany, że ​​szkoła zostanie zbudowana, gdy tylko załoga będzie mogła bezpiecznie dostać się na Ukrainę.

DESIGN