Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Windowology, czyli w jaki sposób okna kształtują nasze spojrzenie na świat

Czy okna mogą służyć jako obiekty kulturalne? Na to pytanie postara się odpowiedzieć odbywającą się wiosną wystawa w Japan House London.
.get_the_title().

Okna, bez względu na kształt czy materiał, z którego zostały wykonane, znajdują się w zasadzie wszędzie. Każdy z nas zapytany o ich znaczenie odpowiedziałby, że chodzi przede wszystkim o zapewnianie nam odpowiedniej ilości światła dziennego oraz ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Absolutnie logiczne.

Rzadko jednak zastanawiamy się nad wpływem, jaki wywierają one na nas każdego dnia.

Znaczenie okien – poza ich pierwotną funkcją architektoniczną – postanowił zgłębić historyk architektury i krytyk Igarashi Tarõ. Kierowany przez niego Window Research Institute przygląda się temu, czy perspektywa patrzenia na świat może zależeć od czegoś tak trywialnego, jak okna.

Na wystawie w Japan House London samemu będzie się można przekonać, w jaki sposób różne kultury wpływają na wygląd okien. Inaczej prezentują się pochodzące z Niemiec „dreh-kipp”, a inaczej okna francuskie – otwierające się najczęściej od środka – czy japońskie, które mogą przesuwać się w poziomie.

Z czego tak naprawdę to wynika?

Ta kwestia jest szczególnie interesująca w kontekście japońskiej architektury, w której koncepcja okien jest dość wyjątkowa. Przestrzeń w japońskim budynku może bowiem zostać radykalnie zmieniona w ciągu zaledwie jednego dnia. Wystarczy moment, by odsłonić ukryty ogród lub w przeciągu kilku chwil stworzyć nowy pokój.

Traktujemy okna nie tylko jako część architektury, ale jako coś ściśle związanego z życiem ludzi. Dlatego zależało nam zwłaszcza na rozszyfrowaniu ich znaczenia z różnych perspektyw – mówi Igarashi Tarõ.

Wystawa potrwa od 16 kwietnia do 28 czerwca 2020 roku w Japan House London.

Wstęp na nią jest bezpłatny.

Tekst: Ola Oleszek
Zdjęcia: japanhouselondon.uk

DESIGN