Wnętrze tygodnia: krakowskie mieszkanie dla czteroosobowej rodziny

W krakowskim mieszkaniu powstało wyjątkowe miejsce, w którym przestrzeń dla siebie znajdzie każdy z członków czteroosobowej rodziny.
.get_the_title().

Dziewięćdziesięciometrowe mieszkanie w Krakowie wyróżniało się przede wszystkim nieregularnym planem o trapezowym kształcie. Pierwszym wyzwaniem, przed którym stanął Paweł Ślęzak, główny architekt i założyciel pracowni Architaste, było zaprojektowanie jak najlepszego układu pomieszczeń. Udało się wydzielić strefę wspólną, do której należy salon z jadalnią, a także strefy dedykowane dzieciom oraz rodzicom, którzy też potrzebowali własnej przestrzeni.

Zaprojektowanie mieszkania dla czteroosobowej rodziny to spore wyzwanie. Wymaga uwzględnienia potrzeb wszystkich domowników – zarówno dzieci, jak i rodzice chcą mieć w nim swoje miejsca.

Paweł Ślęzak stworzył w krakowskim mieszkaniu wielofunkcyjne, różnorodne wnętrza, które zaskakują pomysłowymi rozwiązaniami. Odpowiadają  na wszystkie potrzeby domowników, a równocześnie zachwycają funkcjonalnością i niebanalnymi dodatkami. Partnerem tej realizacji była sieć salonów z wyposażeniem wnętrza – Dekorian Home.

Właścicielom zależało, by kuchnia stanowiła oddzielne pomieszczenie. Na strefę dzienną składają się więc salon z jadalnią. Połączono w nich kilka stylów, które choć różne, stworzyły harmonijną całość. Do salonu wybrano ciemne meble, które wyglądają nowocześnie i przytulnie oraz złote akcenty – rzeźbę i wysoką donicę z efektem lustra. Architekt zdecydował się na bardzo oryginalne, geometryczne lampy w dwóch kolorach, które stanowią ciekawy, bardzo współczesny zamiennik klasycznych lamp wiszących. Model Labra Fraam, dostępny w Dekorian Home, to niebanalny dodatek, dla tych, którzy nie boją się eksperymentować. Jaśniejsze elementy – fotel, pufa oraz dodatki – dopełniły aranżację salonu i nadały mu domowego, ciepłego charakteru.

Paweł Ślęzak stworzył nieoczywiste, ale bardzo spójne wnętrze. Poszczególne fragmenty dopełniają się, wzajemnie podkreślając swoje atuty.

Tak jak dwa obrazy zawieszone nad kanapą, które są utrzymane w ciemnej kolorystyce i przełamane złotym akcentem. I choć wyglądają pięknie, dopiero białe passe-partout w pełni wydobyło ich głębię. Jadalnia została wyróżniona kolorystycznie – na ścianie położono połyskującą tapetę mineralną z kolekcji Minerals marki Omexco w głębokim kolorze, który kontrastuje z bielą w salonie. Na tym tle ogromne pojawiły się dwie wiszące lampy Slamp Lollo Suspension (z Dekorian Home). Złoty w połączeniu z czernią i ciemnofioletowymi krzesłami sprawił, że wnętrze nabrało elegancji. Dzięki zastosowaniu tej samej palety kolorystycznej salon i jadalnia stworzyły harmonijną, ale i efektowną część dzienną.

Pokój dziecięcy to dobrze przemyślane, funkcjonalne, a zarazem ciepłe wnętrze. Architekt dopasował je do potrzeb dorastających dziewczynek.

W pokoju dzieci stanęło długie biurko, przy którym mogą pracować dwie osoby. Meble, które kryją teraz góry klocków, świetnie będą pasować również do pokoju nastolatek.

Podobnie z zamontowanym nad łóżkiem oświetleniem – biały model lampy Labra Stik (z Dekorian Home) ułatwi zarówno czytanie pierwszych szkolnych lektur, jak i naukę do sprawdzianów. W części dziennej i przedpokoju Paweł Ślęzak zaproponował lakierowaną podłogę z orzecha amerykańskiego, a w sypialni dzieci postawił na olejowane deski w szarym wybarwieniu. Zależało mu na tym, by pasowały do różnych kolorów ścian, a nie tylko królującego na nich obecnie różu. Obie podłogi zostały wybrane z portfolio marki Nobifloor (dostępnej w Dekorian Home). Charakteryzuje je znakomita jakość i wytrzymałość.

Projektując rozkład pomieszczeń, architekt dążył do uzyskania jak największej liczby kątów prostych, które dodadzą mieszkaniu wewnętrznego ładu.

Jednak w gabinecie powstała wnęka, którą należało pomysłowo zagospodarować. Paweł Ślęzak postanowił stworzyć w niej wygodne siedzisko, z zawieszonymi obok półkami pełnymi książek.

Przytulności temu kącikowi dodały poduszki oraz szklane, okrągłe lampy Azzardo Edison Clear (do kupienia w Dekorian Home), które stanowią ciekawą dekorację. Przyciągają wzrok, ale także doświetlają przestrzeń, podkreślając jej kameralną atmosferę. W gabinecie znalazło się też oryginalne biurko Orban, które stanowi połączenie minimalistycznego mebla z klasycznym, eleganckim sekretarzykiem. To wnętrze jest zarówno komfortowym miejscem pracy, jak i relaksu. Jego prywatny charakter dodatkowo podkreślono poprzez wybór zlicowanych drzwi, które wtapiają się w ścianę, ukrywając wejście.

Sypialnia to nieduża przestrzeń, dlatego jej projekt musiał być starannie przemyślany. Wybrano łóżko z pięknym, wysokim na całą ścianę zagłówkiem w kolorze butelkowej zieleni.

Po obu stronach mebla zawieszono stoliki, a nad nimi umieszczono podłużne lustra, które optycznie powiększają niewielka przestrzeń.

Paweł Ślęzak z pracowni Architaste pokazał, że z dużą wyobraźnią podchodzi do oświetlenia – lampki nocne zastąpił dwoma okrągłymi, wiszącymi modelami Flos ze złotymi elementami (z Dekorian Home). W sypialni znalazła się wykładzina Epic Evento marki Epic Carpets (również z Dekorian Home). Wyróżnia ją nie tylko wzornictwo, ale również łatwość w codziennym użytkowaniu – jest wyjątkowo prosta w czyszczeniu i przyjazna alergikom. Pokój wygląda przytulniej za sprawą lampy sufitowej Plafon Ramko Rondo w ciepłym, jasnym kolorze.

Nietypowe rozwiązania zastosowano w łazience – na ścianach położono spiek kwarcowy włoskiej marki Laminam (wzór Oxide Nero).

Co ważne, ani właściwości spieków, ani ich wygląd nie zmieniają się nawet przy częstym sprzątaniu i intensywnym użytkowaniu pomieszczenia. Dzięki zastosowaniu wielkoformatowych płyt łazienka wygląda bardzo efektownie.

Zdjęcia: Dominika Wilk/ architaste.com.pl

Źródło: dekorianhome.pl, architaste.com.pl
Opracowanie: AB

DESIGN