Wnętrze tygodnia: tak mieszka znana polska stylistka wnętrz
Oko do wnętrz Kamili Jakubowskiej-Szmyd sprawia, że pomieszczenia zachwycają już od progu, a detale nadają zdjęciom niepowtarzalnego uroku. Stylistka i dekoratorka wnętrz zamieszkała razem z rodziną niedaleko Warszawy. I choć wyobrażenie własnego domu zmieniało się u niej przez wiele lat, to zawsze wiedziała, że mieszkanie będzie pełne książek i sztuki. Szukając własnego lokum razem mężem nie obejrzała żadnego domu, poza tym jednym. Od razu wiedzieli, że to jest to. Zakochali się w tym miejscu i zostali jego właścicielami. Zakup czegoś, co ma już za sobą kawałek historii, niósł ze sobą nutę romantyzmu. Chcieli tu zamieszkać od razu, ale zdawali sobie sprawę, że potrzebują czasu, by zaaranżować wnętrza tak, by czuli się tu jak u siebie. Proces trwa już 1,5 roku i pewnie długo się nie skończy, bo Kamilę cieszy każda, nawet najmniejsza zmiana.
Wnętrza w domu stylistyki to wypadkowa projektów, które realizowała. Dodatki towarzyszyły jej podczas sesji zdjęciowych i w końcu naturalnie stawały się częścią jej mieszkania.
Oczywiście meble i dodatki musiały pasować do całej aranżacji. Natomiast Kamila nie szukała ich specjalnie dla siebie. Dom miał być ciepły – taki, by poza stylistką i jej mężem, dobrze czuły się w nim również dzieci.
Jak stylistka wnętrz urządziła swoje mieszkanie? Mnóstwem przyjemnych tkanin i tekstyliów oraz wzorzystych tapet, bo kocha kolory i wzory. Sporo tu także elementów vintage z lat 60. Kamila uwielbia łączyć pozornie niepasujące do siebie rzeczy i w ten sposób przełamywać wszelkie schematy.
Największym wyzwaniem była kuchnia, która wymagała totalnego remontu. Właścicielka domu zaprojektowała ją sama.
Część zabudowy kuchennej została wyposażona jedynie w dolne szafki. Kolor górnych, przydymiony błękit, to nawiązanie do wiszących w strefie dziennej zasłon. Trwały i elegancki blat kuchenny to spiek Dekton Shell firmy Cosentino, jeden z wzorów z kolekcji Liquid, zaprojektowanej przez ekspertki wzornictwa z pracowni Patternity, który fantastycznie wpisał się w koncepcję tego wnętrza. Wielkoformatowe płyty, które można przyciąć do pożądanego rozmiaru, wyróżniają się wyjątkową odpornością na uszkodzenia, plamy i wysokie temperatury. – Blat kuchenny w moim domu miał być oczywiście praktyczny i trwały, ale przede wszystkim musiał wyglądać zjawiskowo. Wiele się przy nim dzieje, a jednocześnie to on w dużej mierze decyduje o uroku i klimacie kuchni. Spiek Dekton od Cosentino poradził sobie znakomicie i spełnił moje wymagania – opowiada Kamila Jakubowska-Szmyd.
Dla stylistyki wnętrz charakterystyczna jest dbałość o każdy detal, co widać zwłaszcza w eleganckiej, otwartej na salon kuchni.
W domu panuje miks włoskich mebli, kolonialnych i francuskich dodatków, wazonów vintage oraz współczesnego oświetlenia.
Duży drewniany stół, czeskie, ponadczasowe krzesła oraz sztuka Aleksandry Prusinowskiej, Tomasza Omelko, Dominiki Donde i Cyryla Zakrzewskiego dopełniają to eklektyczne wnętrze, w którym nawet goście czują się jak u siebie.
Źródło: cosentino.com
Opracowanie: AB