Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zamiast ustawiać się w kolejce po najnowszy model iPhone’a, może czas przerzucić się na Fairphone’a?

Wchodzący właśnie na rynek Fairphone 4 jest objęty pięcioletnią gwarancją i złożony z łatwych do wymiany lub naprawy części.
.get_the_title().

Idea, która przyświeca firmie stojącej za Fairphone’em, to zminimalizowanie ilości odpadów, etyczne pozyskiwanie materiałów i poprawa warunków pracy w fabrykach produkujących elektronikę. To możliwe dzięki wprowadzeniu do świata smartphone’ów nowych standardów: Fairphone’a można łatwo naprawić i zaktualizować, a dzięki pięcioletniej gwarancji (coś nie do pomyślenia w przypadku sprzętu innych marek) jego produkcja jest zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju. ’Największy wpływ telefonu na środowisko wynika z jego produkcji, Im dłużej więc go używasz, tym bardziej zrównoważony się staje. Proste’ – czytamy na stronie Fairphone’a.

Użytkownik ma prawo do naprawy i modyfikacji swojego Fairphone’a, a jego modułowa konstrukcja tylko to ułatwia.

Ta praktyka jest jest też zgodna z regulacjami wspierającymi prawo do naprawy zakupionego sprzętu.

Zdjęcie: Fairphone

Innym ważnym aspektem jest środowiskowy i społeczny koszt pozyskiwania materiałów niezbędnych do produkcji urządzeń elektronicznych. Intensywne wydobycie zasobów i produkcja przemysłowa są w dużej mierze możliwe dzięki pracy osób niepełnoletnich i nisko opłacanych robotników. Największe firmy technologiczne oskarża się o czerpanie zysków z pracy dzieci w kongijskich kopalniach kobaltu. Miejsca wydobycia zamieniają się również w tak zwane ‘wioski rakowe’. Jako że podczas wydobywania minerałów niezbędnych do produkcji telefonów wytwarzane są niebezpieczne odpady, w miejscach tych odnotowywane są zwiększone wskaźniki zachorowalności na rzadkie nowotwory.

Materiały do produkcji Fairphone’a pochodzą z etycznych źródeł i pozyskiwane są bez szkody dla lokalnej społeczności i środowiska.

Firma jest jedynym producentem smartphonów używającym złota z certyfikatem Fairtrade. Również kobalt i lit potrzebne do wytworzenia Fairphone’a są pozyskiwane z zaufanych źródeł i w sprawiedliwy sposób. Telefony montowane są natomiast przez tajwańską firmę Arima, w której gwarancją jest priorytetowe traktowanie pracowników, a nie presja na zminimalizowanie kosztów pracy. Ceny najnowszego Fairphone’a 4 zaczynają się od 579 euro.

Zdjęcie główne: Fairphone
Tekst: AD

DESIGN