Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ikona modernizmu, Casa Malaparte w wyjątkowym pokazie mody Jaquemusa

Organizacja pokazu w tak ikonicznym miejscu i dramatycznej scenerii jak klify wyspy Capri przykuła uwagę mediów i opinii publicznej, zarówno wielbicieli architektury jak i mody.
.get_the_title().

Jacquemus, francuski projektant mody, często zaskakuje swoimi wyborami miejsc na pokazy mody, które same w sobie stają się integralnym elementem jego prezentacji. Dotychczas wybierał niezwykłe i bardzo piękne lokalizacje na swoje pokazy. Wśród nich zalazło się pole lawendowe w Prowansji w 2019 roku, w 2020 roku było to pole pszenicy, w 2021 roku nowo odrestaurowany dom towarowy La Samaritaine w Paryżu, w 2018 roku projektant pokazał kolekcję w Centrum Pompidou w Paryżu, Francja. Simon Porte Jacquemus wybiera lokalizacje o specjalnym znaczeniu kulturowym, estetycznym, symbolicznym lub emocjonalnym. Pokaz mody staje się również niezapomnianym doświadczeniem wizualnym dla uczestników i widzów, tak było i tym razem. Jacquemus zdecydował się tym razem na ikonę modernizmu – Casa Malaparte, czyli willę położoną na klifie na wyspie Capri.

Minimalistyczne architektura i dramatyczne, wyjątkowe położenie obiektu, surowość i elegancja, geometryczne linie i otwarta przestrzeń. To wszystko ma nawiązywać do estetyki Jacquemus.

Casa Malaparte ma bogatą historię kulturalną i artystyczną. Rezydencja była miejscem spotkań wielu intelektualistów, artystów i pisarzy. Wybór tak trudno dostępnej i ekskluzywnej lokalizacji, jak Casa Malaparte, wzmacnia wizerunek marki jako luksusowej i wyjątkowej. Organizacja pokazu w tak ikonicznym miejscu skutecznie przyciąga uwagę mediów i klientów, podkreślając unikalność wydarzenia.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez JACQUEMUS (@jacquemus)

Casa Malaparte zyskała międzynarodową sławę również dzięki filmowi 'Pogarda’ (Le Mépris) Jeana-Luca Godarda. Casa Malaparte, znana również jako Villa Malaparte, to jedna z najbardziej ikonicznych budowli modernistycznych z XX wieku, usytuowana na wyspie Capri we Włoszech.

Została zamówiona przez włoskiego pisarza Curzia Malaparte w 1937 roku. Projekt pierwotnie przygotował szwajcarski architekt Adalberto Libera, jednak Malaparte miał silny wpływ na ostateczny kształt budynku, co spowodowało pewne napięcia między nim a architektem. Dom został zbudowany na trudno dostępnym klifie na wschodnim wybrzeżu Capri, w miejscu zwanym Punta Massullo. Lokalizacja ta zapewnia zapierające dech w piersiach widoki na Morze Tyrreńskie i odizolowanie od reszty wyspy.

Casa Malaparte to przykład modernistycznej architektury o surowych, geometrycznych liniach. Proste, minimalistyczne formy kontrastują z surowym krajobrazem klifów. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów jest monumentalna schodkowa rampa prowadząca na płaski dach, który sam w sobie pełni funkcję tarasu widokowego.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez JACQUEMUS (@jacquemus)

Curzio Malaparte mieszkał w tym domu przez wiele lat, używając go zarówno jako miejsca do pracy, jak i rekreacji. Był to azyl, gdzie mógł uciekać od zgiełku życia publicznego. Casa Malaparte stała się również centrum intelektualnym i artystycznym, goszcząc licznych artystów, pisarzy i intelektualistów.

Obecnie jest własnością Fundacji Giorgio Ronchi i nie jest otwarty dla publiczności. Dom jest jednak często wymieniany w literaturze architektonicznej i uznawany za jedno z arcydzieł modernizmu.

Więcej o ikonach modernizmu, eco-brutalizmu, tropikalnego modernizmu przeczytacie tutaj.

 

FASHION