Singapur to pierwszy kraj, w którym będzie można kupić mięso hodowane w laboratorium

Czy przyszłość będzie należeć do mięsa z in vitro?
.get_the_title().

Przemysłowa hodowla mięsa każdego roku emituje ogromne ilości dwutlenku węgla do atmosfery, przyczyniając się tym samym do zmian klimatycznych, a warunki, w których przetrzymywane są zwierzęta, dalekie są od ideału. Dlatego też coraz więcej mówi się o potrzebie odejścia od tego modelu. Pojawiają się najróżniejsze sugestie: od powszechnego weganizmu po włączenie do naszej diety owadów. Jednym z pomysłów jest też mięso hodowane w laboratorium. Namnażanie komórek zwierzęcych metodą in vitro sprawia, że do wyhodowania jednej tony wołowiny potrzebne jest ok. 400 razy mniej powierzchni ziemi i 10 razy mniej wody niż w przypadku tradycyjnie pozyskiwanego mięsa, a emisja gazów cieplarnianych spada aż o 80 proc. (szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj). Niedawno pisaliśmy o restauracji The Chicken, która mieści się w Tel Awiwie i ma w menu burgery drobiowe z mięsa wyhodowanego w laboratorium. Stąd jeszcze daleka droga do upowszechnienia się tego rodzaju produktów na świecie.

Duży krok w tym kierunku ma szansę wykonać Singapur, który jako pierwszy kraj na świecie wydał zgodę na sprzedaż mięsa hodowanego w laboratorium.

Firma, która uzyskała zgodę, to amerykański startup Eat Just.

Produktem, który wprowadzi na rynek, będą nuggetsy wyhodowane w laboratorium.

Pierwotnie cena jednej sztuki szacowana była na około 50 dolarów – po wielu miesiącach prac koszty produkcji udało się znacząco obniżyć, a obecnie nuggetsy mają kosztować tyle, co dobrej jakości kurczak. „Analiza wykazała również, że wyhodowany kurczak zawiera wysoką zawartość białka, zróżnicowany skład aminokwasów, wysoką względną zawartość zdrowych tłuszczów jednonienasyconych i jest bogatym źródłem minerałów” – mówi o swoim produkcie Eat Just. Kiedy produkty trafią na singapurski rynek? Wiadomo, że chodzi o nieodległy termin, choć startup nie podał konkretnej daty. Nieznana jest też póki co cena nuggetsów.

Decyzja Singapuru może wpłynąć na to, że inne kraje także zatwierdzą sprzedaż mięsa hodowanego w laboratorium na swoich rynkach i przyciągnąć konkurencyjne firmy – obecnie nad tego rodzaju produktami pracuje ich ponad 20.

Zdjęcia: Eat Just
Tekst: NS