Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Amerykańska linia pomocy ds. zaburzeń odżywiania zwalnia cały personel i ‘zatrudnia’ chatbota

Chatbot nazywa się Tessa i od 1 czerwca zastąpi całą ekipę Helpline.
.get_the_title().

National Eating Disorders Association (NEDA) to największa w USA organizacja non-profit zajmująca się zaburzeniami odżywiania. Od dwudziestu lat prowadzi infolinię, która zapewnia wsparcie setkom tysięcy osób poprzez rozmowę telefoniczną czy wiadomości tekstowe. Jej kierownictwo podjęło niedawno decyzję o zwolnieniu wszystkich pracowników infolinii i zastąpieniu ich chatbotem Tessa.

NEDA twierdzi, że była to długo oczekiwana zmiana, a sztuczna inteligencja może lepiej służyć osobom z zaburzeniami odżywiania.

Sprawa jest jednak bardziej zawiła, ponieważ decyzja zapadła akurat 4 dni po założeniu związku zawodowego przez byłych pracowników infolinii, między innymi Abbie Harper, która twierdzi, że oprócz niej w pomoc innym zaangażowanych było pięciu pracowników, kilku przełożonych i około 200 wolontariuszy. Wspólnie z czterema pełnoetatowymi pracownikami NEDA zdecydowała się założyć związek zawodowy, ponieważ czuli się przytłoczeni i brakowało im personelu.

Harper twierdzi, że poprosili NEDA o zatrudnienie kolejnych osób, możliwość uczestniczenia w szkoleniach, aby nadążyć za zmieniającym się charakterem ich pracy oraz możliwość awansu w ramach struktur organizacji. Kwestia podwyżek w ogóle nie pojawiła się w żądaniach. NEDA nie zgodziła się ani na warunki, ani na uznanie związku zawodowego, a więc pracownicy złożyli wniosek do Krajowej Rady ds. Stosunków Pracy i 17 marca wygrali sprawę. Następnie, cztery dni później, wszyscy czterej pracownicy zostali zwolnieni i zastąpieni przez chatbota. Wolontariuszy infolinii również poproszono o tymczasową zmianę charakteru ich ‘pracy’. Zamiast pomagać dzwoniącym, mieli stać się kimś w rodzaju testerów chatbota.

Unsplash.com

Tessa to tzw. wellness chatbot, który działa od lutego 2022 roku. Stworzył go zespół naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, na którego czele stoi dr Ellen Fitzsimmons-Craft. Tessa powstała w oparciu o dekady badań – była szkolona w zakresie rozwiązywania problemów związanych z postrzeganiem własnego ciała przy użyciu metod terapeutycznych i ma ograniczoną liczbę odpowiedzi.

Rzecznik organizacji NEDA twierdzi jednak, że Tessa nie zastępuje infolinii – chatbot ma być równoległym działaniem, które zrodziło się z potrzeby dostosowania się do zmieniających się potrzeb i oczekiwań społeczności. Tessa nie działa na zasadzie ChatGPT – rozmowa z nią jest oparta na pewnych regułach. Chatbot nie podejmuje samodzielnie decyzji i nie uczy się wraz z kolejnymi przeprowadzonymi rozmowami. Zamiast tego, podąża za odgórnie określonymi ścieżkami rozmowy w oparciu o badania i analizę przypadku.

Rzecznik NEDA dodaje, że Tessa została przetestowana na 700 kobietach w okresie od listopada 2021 do 2023 roku, a 375 z nich przyznało chatbotowi ocenę 100 proc. przydatności.

Naukowcy, którzy stworzyli Tessę, twierdzą, że ich wynalazek pokazuje zalety chatbotów, które są opłacalną, łatwo dostępną i niestygmatyzującą opcją zapobiegania i interwencji w przypadku zaburzeń odżywiania. Była pracowniczka infolinii podkreśla jednak cechę, której chatbot nigdy nie będzie posiadał: możliwość opowiedzenia o własnych doświadczeniach. Harper twierdzi, że każdy z zatrudnionych w organizacji sam miał wcześniej problemy z odżywianiem, a a dzielenie się przez własną historią często było inspirujące dla szukających pomocy dzwoniących.

Tekst: MZ

FUTOPIA