Apple chce uruchomić potężny serwis informacyjny z płatnym dostępem?

Najprawdopodobniej już niebawem doczekamy się „dziennikarskiego Netflixa”.
.get_the_title().

Raptem dwa tygodnie temu wspominaliśmy o planach Apple dotyczących uruchomienia autorskiej platformy streamingowej, która docelowo w zakresie oferty programowej miałaby stanąć w szranki z Netflixem. Okazuje się, że cele „giganta z jabłuszkiem” na 2019 rok są znacznie bardziej mocarstwowe. Według artykułu opublikowanego na łamach „Wall Street Journal” firma zamierza także w najbliższej przyszłości wystartować z działającym w oparciu o analogiczne zasady serwisem informacyjnym. Serwisem, który powinien pomóc jej w odbiciu sobie ostatnich strat wynikających z mniejszej o ok. 15 proc. sprzedaży iPhonów. Rozwiązanie ma opierać się o comiesięczną subskrypcję i być rozwinięciem funkcjonującej dotychczas na sygnowanych logiem marki urządzeniach aplikacji News.

Szacuje się, że miesięczny abonament będzie oscylował w okolicach 10 dolarów, zaś ok. połowa przychodów z działalności platformy miałaby trafiać bezpośrednio na konto Apple.

Mechanika działania serwisu ma opierać się na umożliwieniu pełnego dostępu do treści wszystkich artykułów od podmiotów, które zdecydują się na podpisanie umowy z Apple. Tym samym rzeczywiście można potraktować ten projekt jako swoistego „dziennikarskiego Netflixa”.

fot. dazeinfo.com

Druga połowa przychodów byłaby rozdysponowywana właśnie między konkretne współpracujące tytuły, a jednym z kluczowych czynników określających proporcje wypłat najpewniej będzie czas poświęcany przez czytelników na lekturę artykułów od konkretnych mediów.

Wspomniane „Wall Street Journal” nadal negocjuje warunki, natomiast udziału w przedsięwzięciu odmówiły już podobno m.in. „New York Times” i „Washington Post”.

Czy jeśli platforma niebawem ruszy, a według WSJ może tak być jeszcze w 2019 roku, zainteresujecie się jej usługami? I czy taki model rozdzielania zysków uważacie za właściwy?

Tekst: WM

FUTOPIA