Czy kokaina i MDMA w powinny być dostępne w aptekach? Organizacja Transform namawia do tego brytyjski rząd

Ich zdaniem penalizacja substancji odurzających nie prowadzi do tego, że ludzie przestają je zażywać.
.get_the_title().

Tym razem nie chodzi o potencjalne lecznicze właściwości substancji uważanych za narkotyki, choć o pożytkach z terapeutycznego wykorzystania MDMA mówi się nie od dziś. Brytyjska organizacja Transform, która zajmuje się analizą polityki antynarkotykowej, wydała ostatnio książkę pod tytułem „How to regulate stimulants: A practical guide”. Tłumaczy w niej, w jaki sposób państwa powinny zakończyć wojnę z narkotykami, która pochłania ogromne kwoty z budżetu i prowadzi do powstawania grup przestępczych.

Zdaniem organizacji penalizacja substancji odurzających nie prowadzi do tego, że ludzie przestają je zażywać.

Jak rozwiązać ten problem? Zdaniem Transform narkotyki powinny być dostępne w państwowych aptekach w Wielkiej Brytanii. W ten sposób pieniądze z ich sprzedaży nie trafią do przestępców, a do państwa. Co więcej, obywatele zyskają w ten sposób dostęp do narkotyków, które będą lepszej jakości – to bardzo istotne, bo przeciętny konsument nie ma możliwości sprawdzenia składu substancji sprzedawanej jako MDMA.

Dzięki naszym propozycjom podaż narkotyków nie będzie należeć do zorganizowanych grup przestępczych. Stworzymy system, który ogranicza szkody, a nie je zwiększa. Nie możemy kontynuować status quo – mówi dyrektor generalny Transform, dr James Nicholls. Nicholls boleśnie przekonał się o tym, jakie skutki mogą mieć sfałszowane narkotyki – dwóch jego synów umarło tej samej nocy po zażyciu substancji, która miała być ecstasy.

Organizacja mówi oczywiście o ściśle kontrolowanym procesie sprzedaży.

Kupić substancje będą mogły wyłącznie osoby powyżej 18 roku życia, a jednorazowo można by było zakupić tylko jedną dawkę. Autorką wstępu do książki jest była premier Nowej Zelandii, Helen Clark. „W miarę jak rośnie konsensus co do tego, że 'wojna z narkotykami’ nie powiodła się, rośnie potrzeba szczerego zbadania alternatyw… Konieczne jest rozpoczęcie poważnej dyskusji na temat tego, jak regulujemy środki pobudzające” – pisze Clark. Co na to brytyjski rząd? Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych mówi, że nie ma planów zrewidowania prawa dotyczącego nie tylko kokainy i MDMA, ale nawet marihuany – przekonuje, że jest ona niebezpieczna dla zdrowia.

Tekst: NS

FUTOPIA