Czy wyciek z jądra Ziemi pomoże nam poznać prawdę o jej historii?

Naukowcy uważają, że z serca planety może wydobywać się pierwiastek, który wyjątkowo rzadko występuje na jej powierzchni.
.get_the_title().

Zespół badaczy z California Institute of Technology i Woods Hole Oceanographic Institution odkrył występowanie izotopów helu w próbkach lawy pochodzących z Wysp Baffina i z Islandii. Odnalezienie pierwiastka pozytywnie zaskoczyło naukowców, ponieważ jest on całkowicie nieodnawialny oraz trudny do zdobycia na powierzchni Ziemi.

Według ekspertów występowanie helu w lawie może oznaczać, że pochodzą one z tego samego źródła – jądra naszej planety.

Ten wniosek ma dodatkowo potwierdzać fakt, że w lawie obecne były również inne gazy szlachetne, takie jak neon. Naukowcy wierzą, że występowały one w czasie, gdy miliardy lat temu formowała się Ziemia.

ziemia fot. Greg Rosenke, unsplash.com
fot. Greg Rosenke, unsplash.com

Odkrycie badaczy z Kalifornii ma umożliwiać wstępny wgląd w historię początków naszej planety, ponieważ dotychczas skład oddalonego od nas o tysiące kilometrów jądra nie był znany.

Naukowcy zakładają, że wraz z przeprowadzeniem serii kolejnych badań prędzej czy później będą w stanie poznać prawdę o procesie powstawania Ziemi oraz dokładnej budowie jej serca.

Zdjęcie główne: Javier Miranda/Unsplash.com
Tekst: OP

FUTOPIA