Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dzięki AI zmarła przemówiła na własnym pogrzebie

Zmarła odpowiadała na zadawane przez żałobników pytania dotyczące jej biografii.
.get_the_title().

Kiedyś kontakt ze zmarłymi zapewniały nam seanse spirytystyczne. Obecnie wydaje się, że ich funkcję zaczyna przejmować sztuczna inteligencja, dzięki której bliscy osoby zmarłej mogą uzyskać upragnione domknięcie tego rozdziału w ich życiu. Na początku 2020 roku południowokoreańska telewizja zrealizowała program 'Meeting You’, w którym dzięki wirtualnej rzeczywistości matka pożegnała swoją siedmioletnią córeczkę, która zmarła cztery lata wcześniej w wyniku choroby (szerzej o programie pisaliśmy tutaj).

Choć nie wszyscy są przekonani, że ta metoda faktycznie działa i ma korzystny wpływ na osoby pogrążone w żałobie, podobne eksperymenty nie ustają.

Niedawno informowaliśmy o tym, że Alexa już wkrótce może przemówić głosem nieżyjących osób – wystarczy to tego ledwie minutowa próbka audio. Z kolei podczas na początku lipca zmarła rozmawiała ze zgromadzonymi żałobnikami dzięki sztucznej inteligencji. Stało się to na pogrzebie 87-letniej Mariny Smith, będącej założycielką Narodowego Centrum Holokaustu w Nottinghamshire w Wielkiej Brytanii, która zmarła pod koniec czerwca.

Wideo, na którym pojawiła się 87-latka, przypominało raczej rozmowę na Skypie niż nagrany wcześniej film. To dlatego, że zmarła odpowiadała na pytania dotyczące jej życia, które zadawali jej żałobnicy. Było to możliwe dzięki jej synowi – Stephen Smith prowadzi firmę StoryFile, która wykorzystuje zaawansowane technologie wideo, a w przeszłości tworzyła choćby interaktywne hologramy osób ocalałych z Holokaustu.

Konwersacja, którą 87-latka przeprowadziła podczas własnego pogrzebu, była możliwa wyłącznie dzięki temu, że przed śmiercią kobieta odpowiedziała na około stu pytań dotyczących swojej biografii.

Podczas ceremonii algorytm wybierał z udzielonych przez kobietę odpowiedzi tę, która najlepiej pasowała do pytania zadanego przez żałobnika. Tak więc w przypadku wynalazku Smitha nie ma mowy o wkładaniu w czyjeś usta słów, których nigdy by nie wypowiedział – co ma niekiedy miejsce w przypadku innych prób 'wskrzeszania zmarłych’ przez AI.

Tekst: NS

FUTOPIA