Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Europa chce mieć swojego ChataGPT. Nazywa się Mistral AI

Mistral AI to najlepiej finansowany startup w Europie. Firma prowadzona przez 30-letnich inżynierów zdobyła 1 miliard euro finansowania w niecały rok. Wśród inwestorów są BNP Paribas, IBM, NVIDIA, Microsoft, a wsparcia udzieliła Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.
.get_the_title().

Mistral AI to francuski startup zajmujący się rozwijaniem technologii sztucznej inteligencji (AI), skupiając się na generatywnych modelach językowych (jak Chat-GPT). Firma została założona w kwietniu 2023 roku przez trzech młodziutkich inżynierów AI – Arthura Menscha, Timothée Lacroixa i Guillaume Lample’a, którzy wcześniej pracowali dla laboratoriów AI w tym DeepMind należącego do Google oraz Meta.

Mistral AI koncentruje się na tworzeniu zaawansowanych modeli sztucznej inteligencji takich jak Mistral Large, dostępnych dla wszystkich (Open Source) i chce konkurować z modelami takimi jak GPT-4.

Mistral AI chce dostarczać alternatywnych rozwiązań dla modeli opracowanych przez amerykańskich gigantów technologicznych, takich jak OpenAI i ChataGPT.

Jednym z głównych jej celów jest rozwój zrównoważonych technologii AI w Europie. Założyciele i polityczni liderzy wspierający startup podkreślają wagę lokalności. Mistral AI dąży do tego, aby stać się liderem w sektorze sztucznej inteligencji w Europie, i wydaje się, że ma na to szanse. Firma zdobyła olbrzymie wsparcie finansowe oraz zaufanie inwestorów, a także poparcie Unii Europejskiej.

Mistral AI stał się najlepiej finansowaną firmą AI w Europie.

We wtorek 11 czerwca zarząd Mistral AI ogłosił, że zakończył zbiórkę funduszy na kwotę 600 milionów euro. W grudniu 2023 roku zebrali 385 milionów, w czerwcu 2023 roku 105 milionów euro. Mistral AI staje się najlepiej finansowanym startupem AI w Europie i jest wyceniany na ponad 6 miliardów euro.

Start-upy w tej branży wymagają dużych nakładów kapitałowych. Kilkadziesiąt milionów euro rocznie potrzeba na opłacenie czas obliczeniowy na bardzo dużych serwerach do trenowania rozległych modeli językowych.

Cieszę się, że inwestorzy ponownie zaufali nam i naszym działaniom zapewniając nam ponownie wsparcie –  powiedział Arthur Mensch, 31-letni CEO, współzałożyciel Mistral AI, wcześniej inżynier w DeepMind, laboratorium AI Google’a. – Nowa runda finansowania gwarantuje niezależność firmy, która pozostaje całkowicie pod kontrolą założycieli – tłumaczy Mensch.

Wśród inwestorów znaleźli się Salesforce, bank BNP Paribas, Nvidia i IBM. W lutym Microsoft zainwestował w Mistral AI prawie 15 milionów euro. Entuzjazm inwestorów odzwierciedla nadzieje pokładane w generatywnej AI w nadchodzących latach. Założyciele firmy są zdeterminowani, aby stać się europejskimi liderami w dziedzinie AI o globalnym zasięgu. Chcą być alternatywą dla modeli dużych amerykańskich firm technologicznych.

Arthur Mensch podkreśla silną zależność kulturową od Stanów Zjednoczonych w kwestii AI.  Mistral AI ma być bardziej niezależny, koncentruje się na opracowywaniu opensourcowych modeli, dostępnych dla wszystkich.

Niezależność i dążenie do niej wspierają również europejscy politycy. Podczas pierwszej rundy zbierania funduszy Mistral AI w czerwcu 2023 roku firmę poparł Emmanuel Macron. W styczniu tego roku, Ursula von der Leyen, Przewodnicząca Komisji Europejskiej, również wezwała UE do intensyfikacji swoich wysiłków, aby nie pozostać w tyle w rozwoju sztucznej inteligencji w Europie.

Mistral AI w lutym zaprezentował swój trzeci model językowy, ’Mistral Large’ według firmy, model ten oferuje wydajność porównywalną z GPT-4 od OpenAI. Jest dostępny dla użytkowników platformy Azure AI Microsoftu.

Mistral AI chce stworzyć strategię wyjścia dla Europy w dziedzinie AI i niezależność od gigantów z Doliny Krzemowej.

 

FUTOPIA