Europa chce mieć swojego ChataGPT. Nazywa się Mistral AI
Mistral AI to francuski startup zajmujący się rozwijaniem technologii sztucznej inteligencji (AI), skupiając się na generatywnych modelach językowych (jak Chat-GPT). Firma została założona w kwietniu 2023 roku przez trzech młodziutkich inżynierów AI – Arthura Menscha, Timothée Lacroixa i Guillaume Lample’a, którzy wcześniej pracowali dla laboratoriów AI w tym DeepMind należącego do Google oraz Meta.
Mistral AI koncentruje się na tworzeniu zaawansowanych modeli sztucznej inteligencji takich jak Mistral Large, dostępnych dla wszystkich (Open Source) i chce konkurować z modelami takimi jak GPT-4.
Mistral AI chce dostarczać alternatywnych rozwiązań dla modeli opracowanych przez amerykańskich gigantów technologicznych, takich jak OpenAI i ChataGPT.
Jednym z głównych jej celów jest rozwój zrównoważonych technologii AI w Europie. Założyciele i polityczni liderzy wspierający startup podkreślają wagę lokalności. Mistral AI dąży do tego, aby stać się liderem w sektorze sztucznej inteligencji w Europie, i wydaje się, że ma na to szanse. Firma zdobyła olbrzymie wsparcie finansowe oraz zaufanie inwestorów, a także poparcie Unii Europejskiej.
Mistral AI stał się najlepiej finansowaną firmą AI w Europie.
We wtorek 11 czerwca zarząd Mistral AI ogłosił, że zakończył zbiórkę funduszy na kwotę 600 milionów euro. W grudniu 2023 roku zebrali 385 milionów, w czerwcu 2023 roku 105 milionów euro. Mistral AI staje się najlepiej finansowanym startupem AI w Europie i jest wyceniany na ponad 6 miliardów euro.
Start-upy w tej branży wymagają dużych nakładów kapitałowych. Kilkadziesiąt milionów euro rocznie potrzeba na opłacenie czas obliczeniowy na bardzo dużych serwerach do trenowania rozległych modeli językowych.
– Cieszę się, że inwestorzy ponownie zaufali nam i naszym działaniom zapewniając nam ponownie wsparcie – powiedział Arthur Mensch, 31-letni CEO, współzałożyciel Mistral AI, wcześniej inżynier w DeepMind, laboratorium AI Google’a. – Nowa runda finansowania gwarantuje niezależność firmy, która pozostaje całkowicie pod kontrolą założycieli – tłumaczy Mensch.
Wśród inwestorów znaleźli się Salesforce, bank BNP Paribas, Nvidia i IBM. W lutym Microsoft zainwestował w Mistral AI prawie 15 milionów euro. Entuzjazm inwestorów odzwierciedla nadzieje pokładane w generatywnej AI w nadchodzących latach. Założyciele firmy są zdeterminowani, aby stać się europejskimi liderami w dziedzinie AI o globalnym zasięgu. Chcą być alternatywą dla modeli dużych amerykańskich firm technologicznych.
Arthur Mensch podkreśla silną zależność kulturową od Stanów Zjednoczonych w kwestii AI. Mistral AI ma być bardziej niezależny, koncentruje się na opracowywaniu opensourcowych modeli, dostępnych dla wszystkich.
Niezależność i dążenie do niej wspierają również europejscy politycy. Podczas pierwszej rundy zbierania funduszy Mistral AI w czerwcu 2023 roku firmę poparł Emmanuel Macron. W styczniu tego roku, Ursula von der Leyen, Przewodnicząca Komisji Europejskiej, również wezwała UE do intensyfikacji swoich wysiłków, aby nie pozostać w tyle w rozwoju sztucznej inteligencji w Europie.
Mistral AI w lutym zaprezentował swój trzeci model językowy, ’Mistral Large’ według firmy, model ten oferuje wydajność porównywalną z GPT-4 od OpenAI. Jest dostępny dla użytkowników platformy Azure AI Microsoftu.
Mistral AI chce stworzyć strategię wyjścia dla Europy w dziedzinie AI i niezależność od gigantów z Doliny Krzemowej.