Jak sprawić, by tereny zielone były dostępne dla wszystkich mieszkańców? Rozwiązaniem mogą być zielone dachy
Zielone dachy to nie są powierzchnie, na których umieszczono kilka roślin doniczkowych. Najczęściej składają się one z kilku warstw. System zielonych dachów to przedłużenie istniejącego dachu, mogą być modułowe, z warstwami drenażowymi lub tkaniną filtracyjną. Pokryte są roślinami przygotowanymi w ruchomych, często zazębiających się siatkach, luźno ułożonych bądź zabudowanych, dzięki czemu każdy element systemu może być instalowany osobno.
Zielone dachy, które mogą zapewnić szeroki zakres korzyści publicznych i prywatnych, zostały pomyślnie wdrożone w krajach na całym świecie.
W Europie technologie te są bardzo dobrze ugruntowane. To bezpośredni skutkek legislacji rządowej i wsparcia finansowego, które doprowadziły do stworzenia tętniącego życiem, wielomilionowego rynku produktów i usług związanych z zielonymi dachami między innymi w Niemczech, Francji, Austrii i Szwajcarii.
Technologie zielonych dachów nie tylko zapewniają właścicielom budynków udowodniony zwrot z inwestycji, ale także niosą za sobą wiele korzyści społecznych, ekonomicznych i środowiskowych. W tej ostatniej grupie są np. korzyści związane z zarządzaniem deszczówką. W przypadku zielonych dachów woda jest magazynowana w podłożu, a następnie pobierana przez rośliny, skąd jest zwracana do atmosfery poprzez transpirację i parowanie. Latem zielone dachy mogą zatrzymać 70-90 proc. opadów, które na nie spadają, zimą to 25-40 proc. Zielone dachy zmniejszają ilość wody opadowej, a także opóźniają jej spływ. Skutkuje to zmniejszeniem obciążenia systemów kanalizacyjnych w szczytowych okresach.
Dzięki temu, że na roślinach rosnących na powierzchniach pionowych i poziomych zbiera się rosa, która następnie paruje, są one w stanie schłodzić miasta podczas gorących letnich miesięcy i zmniejszyć efekt miejskiej wyspy ciepła. W przeciwnym razie światło pochłonięte przez roślinność zostałoby przekształcone w energię cieplną. Jest to problematyczne szczególnie w przypadku czarnych dachów. Badania opublikowane przez National Research Council of Canada wykazały, że zielony dach zmniejsza dzienne zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji w lecie o ponad 75 proc.
Zielone dachy mogą pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się kurzu i cząstek stałych w całym mieście, a także zmniejszyć smog.
Przyczyniają się też do redukcji gazów cieplarnianych i przystosowania obszarów miejskich do ocieplającego się klimatu. Rośliny na dachach wychwytują zanieczyszczenia z powietrza, a także filtrują szkodliwe gazy. Te właściwości mogą potencjalnie zmniejszyć ilość emitowanego dwutlenku węgla.
Rozwój zielonych dachów idzie w parze z inteligentnym rozwojem miast. Pozytywnie wpływają na środowisko, ponieważ oferują mieszkańcom możliwość przebywania na terenie zielonym, gdy w okolicy nie ma już miejsca na stworzenie np. parku. Zielone dachy mogą pełnić funkcję ogrodów społecznych, powierzchni komercyjnej pod restauracje lub tarasy widokowe. Ich rozwój daje też nowe możliwości pracy związane z produkcją, rozwojem roślin, projektowaniem, instalacją i konserwacją.
Tekst: MZ