Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Młodzi kupują mieszkania dzięki „bankowi mamy i taty”

Młodzi ludzie kupują mieszkania dzięki pomocy rodziców. W Polsce prawie połowa osób po 30. potrzebuje ich wsparcia.
.get_the_title().

Są młodzi, około trzydziestki, mają spore ambicje i chcą korzystać z życia. Łączy ich jedno: bez pomocy rodziców nie są w stanie kupić dla siebie mieszkania. Jak wynika z najnowszych danych, już prawie połowa młodych Polaków musi 'kupować’ mieszkanie wspierając się na 'banku mamy i taty’. Wielu z nich w ogóle nie wyprowadza się z domu. Według GUS-u 44 procent Polaków przed 35 rokiem życia mieszka z rodzicami.

Własne oczekiwania i presja społeczna prędzej czy później wygnają młodych z rodzinnego gniazda. Jednak nawet jeśli będzie stać ich na niewielki kredyt, to będą musieli zapożyczyć się u rodziców.

Jak pokazują dane Eurostatu, w krajach Zachodu jest inaczej. Z rodzicami mieszka tylko 17,3 procent młodych Niemców czy 11,5 procent Francuzów. Jednak najnowsze badania brytyjskie pokazują, że Polacy nie powinni mieć na tym tle kompleksów. Prawie 2/3 Brytyjczyków przed 35. rokiem życia kupuje nieruchomość z pomocą rodziców.

Raport opracowany przez Legal & General i Centrum Badań dla Ekonomii i Biznesu pokazuje, że w Wielkiej Brytanii rodzice pożyczają lub dają swoim dzieciom średnio 17 500 funtów, co stanowi około 25 proc. wysokości kredytu hipotecznego. W sumie jest to ponad 5 miliardów funtów, które ratują około 300 tysięcy młodych Brytyjczyków. Jak wyjaśnia Nigel Wilson z Legal & General, pomimo tak ogromnej sumy, która płynie od rodziców do ich dzieci, trudno tu mówić o międzypokoleniowej nieuczciwości.

Współcześnie młodzi ludzie nie mają tych samych warunków, jakie mieli ludzie z pokoleń boomu demograficznego – w tym tanich mieszkań, które były ogromnym ułatwieniem dla ludzi wkraczających w życie na własną rękę.

Ale oprócz tych, którzy mogą pożyczyć od rodziców, jest jeszcze ogromna liczba takich osób, które na pomoc mamy i taty liczyć nie mogą. W Polsce mają oni do dyspozycji program Mieszkanie Dla Młodych, ale nie wszyscy mogą się na niego załapać. Inni nie chcą decydować się na warunki MDM-u, które spełniają w większości mieszkania o gorszym standardzie albo oddalone od centrum, tylko po to, by mieć swoje 'M’. Wolą wynajmować albo mieszkać u rodziców i zastanawiać się jak zarobić na własny kąt.

Źródło: Dazed Digital

FUTOPIA