Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Młodzi Polacy są coraz bardziej zadłużeni

Zadłużenie osób mających od 18 do 24 lat wzrosło w ciągu ostatnich 3 lat aż o połowę.
.get_the_title().

Młodzi są coraz bardziej zadłużeni – donosi Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i Biuro Informacji Kredytowej. Polacy w wieku od 18 do 24 lat są łącznie zadłużone na… ponad miliard złotych – zaległości pozakredytowe wynoszą prawie 526 mln złotych, a kredytowe to ponad 535 mln złotych. Od czerwca 2016 do czerwca 2019 roku zadłużenie wzrosło w tej grupie wiekowej aż o połowę.

Trzy lata temu przeciętny reprezentant tej grupy miał dług w wysokości 4,9 tys. złotych – dziś jest to już 7,1 tys. złotych.

W przypadku dłużników ze wszystkich grup wiekowych zadłużenie wzrosło z kolei „zaledwie” o 1/3.

Rok temu największym dłużnikiem w grupie wiekowej 18-24 był 22-latek, który miał do spłacenia niemal 1,9 mln złotych. Teraz wyprzedził go 23-latek z województwa lubelskiego z długiem w wysokości prawie 3,5 mln złotych. Drugie i trzecie miejsce zajmują w tym roku osoby z województwa mazowieckiego: 24-letni mężczyzna z długiem w wysokości 1,6 mln złotych i 24-letnia kobieta, której zaległości wynoszą 1,5 mln złotych.

Gdzie mieszka najwięcej młodych ludzi, którzy mają problemy finansowe? Pod tym względem przoduje Dolny Śląsk, a tuż za nim plasuje się Pomorze i Mazowsze.

Z kolei najwięcej dłużników we wszystkich grupach wiekowych jest w województwie lubuskim. Jak wynika z badań Quality Watch przeprowadzonych na zlecenie BIG InfoMonitor, powodem długów w grupie wiekowej 18-24 mogą być… zbyt drogie zakupy. Zaledwie 12 proc. ankietowanych twierdzi bowiem, że nie żyje ponad stan. Tymczasem aż 1/4 mówi, że wydaje za dużo, każdego miesiąca tracąc na drogie zakupy co najmniej 1/10 swoich środków. Co kupują młodzi dłużnicy? Atrykuły RTV i AGD (32 proc. w grupie wiekowej 18-24, w porównaniu do 28 proc. we wszystkich grupach wiekowych), a także elektronikę i sprzęt komputerowy (analogicznie: 24 proc. w porównaniu do 17 proc.) oraz wyjazdy wakacyjne. Z kolei samochody są dopiero na czwartym miejscu wśród zbyt drogich zakupów w grupie wiekowej 18-24 – wymienia je 20 proc. ankietowanych, podczas gdy we wszystkich grupach wiekowych jest to aż 28 proc.

Tekst: NS

FUTOPIA