Nasze nowe mózgi: oto najnowsze osiągnięcia w dziedzinie neurotechnologii
Naukowcy wiedzą coraz więcej na temat ludzkiego mózgu, jednak nadal jesteśmy na bardzo wczesnym etapie zrozumienia jego niezwykłej złożoności. W przeciwieństwie do innych organów badacze nie są w stanie ‘rozebrać’ go na części pierwsze. Nie tylko dlatego, że zazwyczaj jest ‘w użyciu’, ale także dlatego, że elementy, które go tworzą, są niewiarygodnie małe, skomplikowane i delikatne.
Naukowcy oczywiście nie dają za wygraną i pracują nad coraz to nowocześniejszymi rozwiązaniami, które pomogą w dokładnym poznaniu sposobu, w jaki funkcjonuje nasz mózg. Ed Boyden z Massachusetts Institute of Technology opracował sposób na powiększenie poszczególnych struktur naszego mózgu za pomocą hydrożeli. Daje to większą możliwość śledzenia złożonych zmian molekularnych, które prowadzą do takich zaburzeń jak epilepsja i choroba Alzheimera.
Jean Hebert z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku postawił sobie z kolei za cel powstrzymanie starzenia się mózgu, zanim się ono rozpocznie.
Z biegiem lat postęp w technologii medycznej pozwolił na zastąpienie różnych uszkodzonych organów narządami od dawców lub wyhodowanymi w laboratorium. Ludzki mózg pozostał jednak niezastąpiony. Hebert chciałby wyeliminować choroby związane z podeszłym wiekiem, takie jak choroba Alzheimera czy demencja, dlatego bada możliwość stopniowego zastępowania kory nowej – obszaru mózgu odpowiedzialnego za uwagę, myślenie, percepcję i pamięć epizodyczną – przy jednoczesnym zachowaniu ludzkiej tożsamości. Kora nowa jest plastyczna, co oznacza, że jeśli tkanka w obszarze odpowiedzialnym za określoną funkcję mózgu jest uszkodzona, tkanki w innym obszarze mogą w zasadzie przejąć tę funkcję. Badanie jest jeszcze na bardzo wstępnym etapie, ale jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem, to odkrycie być może pewnego dnia ułatwi ludziom nabywanie nowych umiejętności i wiedzy w późniejszych etapach życia.
Plastyczność mózgu teoretycznie może umożliwić ‘przywrócenie’ osobom niepełnosprawnym części utraconych przez nich zdolności.
Zespół Davida Eaglemana w Stanford stworzył opaskę na rękę Sound Awareness, która pozwala ludziom ‘słyszeć’ przez skórę, przekształcając dźwięk w dotykowe sprzężenie zwrotne. Z kolei Neuralink wyeliminował uciążliwe mechanizmy i okablowanie, których wymagają standardowe zestawy słuchawkowe, dzięki zastosowaniu bezprzewodowych implantów mózgowych. Są one osadzone w czaszce i przesyłają dane przez Bluetooth.
Chris Eliasmith to kognitywista, który opracował wielkoskalowy neuronowy model ludzkiego mózgu, znany jako Semantic Pointer Architecture Unified Network (SPAUN). Może on wykonywać wiele zadań poznawczych, takich jak rozpoznawanie liczb, kopiowanie wzorców i rozwiązywanie prostych zadań arytmetycznych. Naukowiec uważa, że budowanie wielkoskalowych modeli mózgu może nie tylko pomóc nam lepiej zrozumieć ten organ i opracować nowe metody leczenia zaburzeń neurologicznych, ale też doprowadzić nas do stworzenia bardziej zaawansowanych systemów sztucznej inteligencji – dzięki naśladowaniu struktury i funkcji ludzkiego mózgu.
Jako że systemy sztucznej inteligencji stają się coraz bardziej złożone, rośnie również zapotrzebowanie na technologie związane z ich bezpieczeństwem.
Steve Byrnes to fizyk, który zajął się badaniem systemów bezpieczeństwa sztucznej inteligencji inspirowanej mózgiem. Praca Byrne’a koncentruje się na opracowywaniu algorytmów inspirowanych neuronami, które mogą uczyć się na podstawie doświadczenia, dostosowywać do zmieniających się środowisk i podejmować decyzje w sposób podobny do ludzkiego. Fizyk uważa, że naśladując strukturę i funkcję ludzkiego mózgu, możliwe jest stworzenie bardziej godnych zaufania systemów sztucznej inteligencji.
Kolejną technologią, która wzbudziła zainteresowanie nie tylko autorów science fiction, ale także poważnych naukowców, jest emulacja całego mózgu (WBE).
Badacze rozpoczęli od emulacji pojedynczych neuronów, ale dążą do opanowania symulacji sieci neuronowych, a ostatecznie całego organu. Gdy naukowcy rozpoczynali te badania 15 lat temu, zakładano, że jest to możliwe do osiągnięcia, ale nie w tym stuleciu. Od tej pory dużo się zmieniło. Pojawiło się wiele technologii, które mogą przybliżyć naukowców do osiągnięcia wymarzonego celu – skanowanie mózgu i technologie mapowania szybko się rozwijają.
Szybki rozwój neurotechnologii oferuje ekscytujące możliwości zrozumienia mózgu, leczenia zaburzeń neurologicznych, rozwoju sztucznej inteligencji i ostatecznie doprowadzenia do nowych ‘architektur’ umysłu. W związku z szybkim rozwojem takich technologii wielu badaczy sugeruje, by już teraz rozważyć etyczny aspekt takich eksperymentów.
Tekst: MZ