Opublikowano raport World Energy Outlook 2020. Jak wygląda aktualna sytuacja w branży energetycznej?

Podsumowanie uwzględnia zarówno wpływ pandemii na rynek, jak i tempo wdrażania OZE.
.get_the_title().

Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała aktualny raport World Energy Outlook – jeden z najważniejszych branżowych dokumentów. Uwzględnia on zarówno wpływ pandemii na globalne zapotrzebowanie energetyczne czy stopień emisji szkodliwych gazów, jak i perspektywy związane ze stopniowym przechodzeniem świata na OZE. Z pełną treścią raportu możecie zapoznać się tutaj. Najważniejsze wnioski i najciekawsze obserwacje płynące z publikacji skondensowaliśmy dla was w 8 punktach:

1. W związku z pandemią koronawirusa globalne zużycie energii będzie w 2020 roku o 5 proc. mniejsze niż w 2019 roku.

2. Ilość generowanych toksyn związanych z eksploatacją energii spadnie w efekcie na tle 2019 roku o ok. 7 proc.

3. Po upływie najbliższej dekady w branży OZE statystycznie prym w ilości dostarczanej elektryczności będą oczywiście wiodły elektrownie wodne, jednak największe wzrosty są przewidywane na rynku fotowoltaiki.

4. Znaczenie węgla w światowej energetyce będzie spadać. Za 2020 rok jego procentowa ilość w globalnym miksie wyniesie ok. 35 proc., w 2030 roku ma to być ok. 28 proc., zaś w 2040 roku 20 proc.

5. By udało osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku, co według specjalistów jest niezbędne, by zahamować jeszcze w jakimś stopniu zmiany, poziom emisji już do 2030 roku należy zredukować o 40 proc.

fot. cleanenergywire.com

6. Aby to osiągnąć, udział OZE w globalnym (słowo-klucz) rynku musiałby do 2030 roku kształtować się na poziomie 75 proc. (by unaocznić skalę wyzwania – niedawno pisaliśmy, że według przewidywań w Polsce w 2030 roku czysta energia obejmie ok. 40 proc. sektora).

7. To niestety nie koniec bardzo wygórowanych warunków. Również w 2030 roku przynajmniej połowa samochodów osobowych musiałaby być pojazdami elektrycznymi. W 2019 roku wskaźnik ten wynosił… 2,5 proc.

8. Raport wyraźnie wskazuje, że jak najszybsze wygaszanie kopalni czy hut żelaza jest niezbędne. Światełkiem w tunelu są zaś pochwały rozwoju branży fotowoltaicznej, która nie dość, że niezwykle efektywna, to jeszcze bardzo tania. By jednak wysiłki jednych nie były niweczone przez innych, we wspólną walkę o klimat symetrycznie muszą włączyć się wszyscy.

Tekst: WM

FUTOPIA