Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Oto dziesięć najszybciej rozwijających się miast na świecie

W zestawieniu dominują azjatyckie metropolie, ale nie brak też miast w Afryce.
.get_the_title().

Według opracowanego przez ONZ raportu World Urbanization Prospects w latach 2015-2020 najszybciej rozwijającymi się miastami były: Delhi, Szanghaj, Dhaka, Kinszasa, Chongqing, Lahore, Bangalore, Lagos, Kair i Pekin. To w tych metropoliach przybywało najwięcej nowych mieszkańców na godzinę. Dane organizacji World Population Review prognozujące liczbę ludności w 2035 roku pokazują, że ta tendencja utrzyma się przez następne lata.

Dynamiczny rozwój miast oznacza spore wyzwanie dla lokalnych władz, ale również szereg nowych możliwości dla mieszkańców i inwestorów. Jak zmieniają się najbardziej dynamicznie rosnące miasta świata i co je wyróżnia?

Zdjęcie: Laurentiu Morariu / Unsplash

Delhi, Indie
Liczba ludności w 2020 roku: około 30 mln mieszkańców
Liczba ludności w 2035 roku: 36,1 mln

Stolica Indii stale zmaga się z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza. Aby uchronić mieszkańców przed szkodliwym smogiem, wprowadzano nawet lockdowny. Jednak mimo złej jakości powietrza, indyjska metropolia niezmiennie przyciąga nowych mieszkańców i inwestorów takich branż jak IT i nieruchomości.

Szanghaj, Chiny
Liczba ludności w 2020 roku: 24,9 mln
Liczba ludności w 2035 roku: 35 mln

Największe miasto w Chinach i najbardziej ruchliwy port na świecie pod względem transportu kontenerowego. Znaczenie miasta dla światowego handlu, nawet w kontekście wywołanego pandemią koronawirusa kryzysu, raczej nie zmniejszy się w najbliższej przyszłości i możemy być przygotowani na dalszy rozwój tej chińskiej metropolii.

Dhaka, Bangladesz
Liczba ludności w 2020 roku: 20 mln
Liczba ludności w 2035 roku: 31,2 mln

Stolica jednego z najgęściej zaludnionych krajów świata, podobnie jak reszta Bangladeszu, jest światowym centrum przemysłu tekstylnego. Jest również ceniona jako ważny ośrodek przemysłu farmaceutycznego i ceramicznego.

Chongqing / Zdjęcie: Zhang qc / Unsplash

Kinszasa, Demokratyczna Republika Konga
Liczba ludności w 2020 roku: 15 mln
Liczba ludności w 2035 roku: 27 mln

Demokratyczna Republika Konga jest jednym z największych, ale również jednym z najbiedniejszych krajów świata. Posiada ogromne ilości metali ziem rzadkich, takich jak kobalt, ale obawy związane z korupcją, kryzysem praw człowieka oraz niepokojami politycznymi i społecznymi oznaczają, że jej potencjał nie jest specjalnie wykorzystywany, szczególnie jeśli chodzi o przyciąganie inwestycji zagranicznych.

Chongqing, Chiny
Liczba ludności w 2020 roku: 16,5 mln
Liczba ludności w 2035 roku: 20,5 mln

Położone w chińskim interiorze Chongqing było ważnym ośrodkiem działalności wojskowej Chin, dlatego też cieszy się reputacją centrum doskonałości w dziedzinie badań i rozwoju. Jest to również znaczący ośrodek produkcyjny, specjalizujący się w przemyśle motoryzacyjnym, produkcji żelaza i stali, górnictwie i rolnictwie.

Lahore, Pakistan
Liczba ludności w 2020 roku: 13 mln
Liczba ludności w 2035 roku: 19 mln

Położone przy granicy z Indiami Lahore jest Miastem Literatury Unesco i siedzibą wielu wiodących pakistańskich uniwersytetów. Jest również ośrodkiem turystycznym – otoczone murami zabytkowe centrum i słynne meczety przyciągają co roku miliony turystów. Gospodarka Lahore opierała się wcześniej na produkcji, ale z początkiem XXI wieku zwróciła się w stronę przemysłu usługowego, który dzięki licznym inwestycjom jest obecnie w pełnym rozkwicie.

Bengaluru, Indie
Liczba ludności w 2020 roku: 13 mln
Liczba ludności w 2035 roku: 18 mln

Bengaluru zyskało międzynarodową reputację w dziedzinie outsourcingu procesów biznesowych i innych usług dzięki liczebnej, dobrze wykształconej sile roboczej. Obecnie często określa się je mianem indyjskiej Doliny Krzemowej ze względu na wysoką jakość usług technologicznych.

Lagos, Nigeria
Liczba ludności w 2020 roku: 15 mln
Liczba ludności w 2035 roku: 25 mln

Choć od 1991 roku miasto nie jest już stolicą Nigerii (zastąpiła je Abudża), nadal pozostaje największym obszarem miejskim w kraju i drugim co do wielkości w całej Afryce. W Lagos znajduje się jeden z największych portów w Afryce i jest to również główne centrum finansowe na kontynencie. Miasto jest także afrykańskim centrum technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz jednym z najbogatszych kulturowo miejsc na kontynencie.

Kair / Zdjęcie: Omar Elsharawy / Unsplash

Kair, Egipt
Liczba ludności w 2020 roku: 21 mln
Liczba ludności w 2035 roku: 28,5 mln

Największe miasto w Afryce Północnej to metropolia z bogatą historią i jeden z wielu egipskich ośrodków turystycznych. Oprócz bogatej oferty kulturalnej, Kair posiada jeden z najbardziej ruchliwych systemów metra na świecie, jest siedzibą wielu egipskich instytucji rządowych i biur, a także jest znany z produkcji samochodów.

Pekin, Chiny
Liczba ludności w 2020 roku: 21 mln
Liczba ludności w 2035 roku: 25 mln

W Pekinie znajdują się siedziby większości dużych chińskich przedsiębiorstw państwowych i najwięcej firm z listy Fortune 500 na świecie. Obecność 91 uniwersytetów, z których wiele zalicza się do najlepszych w regionie, sprawia, że firmy działające w mieście mają dostęp do wysokiej klasy specjalistów. Gospodarka Pekinu zdominowana jest przez sektor usług, ale duże znaczenie mają też branże IT i nieruchomości oraz instytucje badawcze.

Zdjęcie główne: Zhou Xian / Unsplash
Tekst: AD

FUTOPIA