Pół roku po lockdownie może zadecydować o przyszłości Ziemi

Jeśli nie chcemy, by kryzys klimatyczny stał się faktem, poziom emisji nie może wzrosnąć.
.get_the_title().

Pod koniec marca pisaliśmy o pozytywnych skutkach koronawirusa dla środowiska – wymienialiśmy wśród nich ogólny spadek zanieczyszczeń oraz emisji gazów cieplarnianych w Europie i w Stanach Zjednoczonych, a także redukcję ilości toksyn i spalin emitowanych przez samoloty i samochody. Faktycznie lockdown poważnie przyczynił się do spadku emisji dwutlenku węgla, który z kolei jest główną przyczyną zmian klimatycznych. W kwietniu emisja CO2 spadła aż o 17 proc. w porównaniu z 2019 rokiem. Jednak prędko wzrosła – o 5 proc. wartości średniej emisji z ubiegłego roku. Donosiliśmy już o tym, że w Chinach sytuacja wróciła do smutnej normy sprzed pandemii.

Nie wiadomo jeszcze, jak sprawy potoczą się w Europie, jednak Fatih Birol, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej, przestrzega, że jeśli nie chcemy, by spełnił się scenariusz, w którym Ziemię ogarnia kryzys klimatyczny, musimy działać już teraz.

Jego zdaniem najbliższe 6 miesięcy może zadecydować o przyszłości naszej planety. – Ten rok to ostatni moment na działania, jeśli nie chcemy zobaczyć odbicia w emisji dwutlenku węgla – mówi Birol.

Następne 3 lata wyznaczą przebieg kolejnych 30 lat i lat następnych. Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, z pewnością zauważymy odbicie emisji. Jeśli poziom emisji wzrośnie teraz, trudno będzie przewidzieć, jak będzie można obniżyć go w przyszłości. Dlatego też wzywamy rządy do tworzenia zrównoważonych pakietów pomocowych – mówi Birol.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała raport, w którym nawołuje do tego, by nie wracać do gospodarki wysokoemisyjnej.

Sugeruje, by zamiast tego tworzyć więcej zielonych miejsc pracy. Sugeruje także tworzenie miejsc pracy, które zreformują wytwarzanie i zużycie energii, takie jak budowa farm wiatrowych, wznoszenie paneli słonecznych i modernizacja istniejących budynków w celu poprawy efektywności energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna uważa, że dobrym kierunkiem będzie reforma systemu generacji oraz konsumpcji energii elektrycznej i radzi państwom, by inwestowały w odnawialne źródła energii.

Zdjęcie główne: Noah Busher/Unsplash
Tekst: NS

FUTOPIA