Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Przyszłość niepełnosprawnych jest tutaj! 5 prototypów autorstwa młodych inżynierów

Toyota Mobility Foundation we współpracy z Nesta's Challenge Prize Centre wytypowało 5 przełomowych koncepcji spośród kilkudziesięciu pomysłów z całego świata. Te wynalazki zostały stworzone przez młodych inżynierów i przyczynią się do radykalnej poprawy mobilności osób z niepełnosprawnością ruchową.
.get_the_title().

Mobility Unlimited to inicjatywa skierowana do niezależnych, najbardziej kreatywnych umysłów z całego świata, która wystartowała w 2017 roku. W ramach pierwszego etapu konkursu uczestnicy zaprezentowali koncept urządzenia, które znacznie ułatwi poruszanie się osobom z częściowymi dysfunkcjami oraz osobom sparaliżowanym. Szeroki odzew na społeczny „challenge” przekroczył wszelkie wyobrażenia organizatorów.

Przyszłościowe rozwiązania w zakresie mobilności wyczerpały bowiem zagadnienie w stu procentach. Młodzi inżynierowie zaprezentowali innowacje z wykorzystaniem inteligentnej technologii, począwszy od egzoszkieletów, przez sztuczną inteligencję, po innowacyjne napędy. W puli znalazło się łącznie 80 projektów z 28 państw, które zostały poddane ocenie 11 sędziów. Do drugiego etapu mogło przejść jedynie 5 projektów. Oto one:

1. Evowalk

Pierwszy finałowy projekt został stworzony przez amerykańską grupę Evolution Devices.

To tak zwany „nieinwazyjny rękaw”, który wspomaga niesprawną nogę użytkownika.

Urządzenie śledzi moment inicjacji ruchu za pomocą licznych sensorów. Kiedy urządzenie ustali, że dana osoba idzie, Evowalk rozpocznie stymulację mięśni w celu poprawy mobilności.

2. QUIX

Wynalazek zespołu IHMC & MYOLYN to przykład egzoszkieletu. Konstrukcja zapewnia stabilizację osoby o ograniczonej ruchowości oraz wspomaga poruszanie się, dzięki zastosowaniu elektrycznych siłowników.

3. Moby

Moby to platforma transportująca dedykowana dla użytkowników tradycyjnych, manualnych wózków. Platforma korzysta z napędu elektrycznego i jest w pełni sterowalna przez osobę na wózku. Autorem tego projektu jest większy gracz na rynku niż poprzedni finaliści.

To propozycja od Italdesign, profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w tuningu optycznym samochodów.

Założenie włoskiego studia obejmuje stworzenie sieci terminali, z których użytkownik będzie miał możliwość wypożyczenia specjalnej platformy – na takiej samej zasadzie jak rower czy skuter.

4. Phoenix Ai Ultralight Wheelchair

To nowe spojrzenie na wózek dla niepełnosprawnych, który od wielu dekad nie zmienił swojej formy.

Jak sugeruje jego nazwa, mamy tutaj do czynienia z ultralekkim pojazdem z węglowych kompozytów. Atutem konstrukcji jest zdolność do automatycznego dostosowywania środka ciężkości dla lepszego komfortu oraz mobilności użytkownika. Wózek ma również eliminować nieprzyjemne wibracje, które występują podczas pokonywania nierówności oraz przeszkód.

5. Qolo

Grupę finalistów zamyka wynalazek stworzony przez studentów z Uniwersytetu Tsukuba w Japonii.

To egzoszkielet na kołach, który pozwala poruszać się w pozycji stojącej oraz siedzącej.

W wyzwaniu Mobility Unlimited chodzi o swobodę poruszania się. Projekt wspiera innowatorów tworzących przełomowe urządzenia służące mobilności, wykorzystujące inteligentną technologię i systemy, które odmienią ludzkie życie – opowiada Charlotte Macken z Nesta’s Challenge Prize Centre.

„Zaprojektuj i wybuduj”

Teraz przed piątką wybrańców czeka wyzwanie polegające na realizacji swojego pomysłu. Będą mieć na to budżet w wysokości 500 tysięcy dolarów, który został zapewniony przez organizatorów. Koncept musi zostać przygotowany do września 2020 roku, czyli do planowanej prezentacji funkcjonalnych wynalazków, która odbędzie się w Tokio. Tam też zostanie wskazany zwycięzca, który otrzyma grant w wysokości 1 mln dolarów. Łączna pula nagród sięga 4 mln dolarów.

Tekst: Piotr Myśków

FUTOPIA