Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Rozstrzygnięto konkurs dla młodych wizjonerów i projektantów: Siemens Future Living Award 2018

W poszukiwaniu straconego czasu, czyli jak w przyszłości będziemy postrzegać czas. Na to pytanie starali się odpowiedzieć polscy projektanci, tworząc projekty komory sennej, czy zegarka pozwalającego "łapać ważne doświadczenia". Zresztą sami zobaczcie.
.get_the_title().

15 marca w warszawskim kinie Iluzjon odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu Siemens Future Living Award 2018. Future Living Award to konkurs organizowany przez markę Siemens od 2013 roku, który jest przeznaczony dla młodych wizjonerów i projektantów z różnych dyscyplin – świata nauki, designu, architektury i sztuki. Jest to interdyscyplinarne wydarzenie, które zyskało wysoką rangę w branży i na stałe wpisało się w polski kalendarz konkursów kreatywnych.

Motywem tegorocznej edycji była koncepcja czasu w perspektywie przyszłości. Prace zgłoszone do konkursu miały odpowiedzieć na pytanie, jak ludzkość postrzegać będzie czas – największą wartość współczesnego świata, a jednocześnie największe wyzwanie cywilizacyjne – w przyszłości.

We współczesnym świecie pojawia się coraz więcej rozwiązań, urządzeń i aplikacji, które pozwalają nam oszczędzać czas. Paradoksalnie, pomimo wysiłków branży zaawansowanych technologii i designu, wszyscy żyjemy w przekonaniu, że wciąż mamy za mało czasu. Świat nauki nieustannie zaskakuje nas nowymi sposobami na wydłużenie ludzkiego życia, co postrzegane jest jako jeden ze sposobów radzenia sobie z brakiem czasu tu i teraz. Jednocześnie, coraz więcej ludzi jest zmęczonych i przytłoczonych szybkim tempem współczesnego życia. Poszukują oni rozwiązań, dzięki którym będą mogli zwolnić, w ten sposób zyskując na czasie. Jak zatem w przyszłości wyglądać będzie relacja człowieka z czasem?

Czy rozwój technologii jeszcze bardziej przyspieszy życie każdego z nas, czy też wręcz odwrotnie, pozwoli nam żyć bardziej uważnie, wolniej i spokojniej? W duchu tych dywagacji przebiegała edycja konkursu Siemens Future Living Award 2018.

Czaso(do)wolność, zwycięski projekt
Czaso(do)wolność, zwycięski projekt

“Zegarmistrzem przyszłości”, zwyciężczynią tegorocznej odsłony konkursu, okazała się Aleksandra Laudańska. Zachwyciła ona członków jury projektem “Czas(do)wolność”, traktującym czas jako wartość indywidualną, którą można dopasować do własnych potrzeb. Laureatka otrzymała nagrodę główną w wysokości 15 tys. złotych.

Na drugim miejscu uplasował się duet Aleksandra Czaja i Tomasz Ferczykowski. Zgarnęli oni 5 tys. złotych. Na ostatnim stopniu podium stanął Piotr Bożek, którego projekt starał się znaleźć odpowiedź na pytanie “czy drzewa podróżują w czasie?”. Został on nagrodzony 3 tys. złotych.

Poza galą wręczenia nagród, w kinie Iluzjon odbyło się także mnóstwo imprez towarzyszących. Natalia Hatalska opowiadała o przewidywaniu i analizowaniu trendów, które wpłyną na rozwój biznesu w przyszłości. Wykład Dr Aleksandry Przegalińskiej-Skierkowskiej dotyczył z kolei rozwoju sztucznej inteligencji, botów i robotów. Uczestnicy wydarzenia mieli też okazję skorzystać z aplikacji VR umożliwiającej przeniesienie się do świata kuchni Siemens, zrobić sobie zdjęcia w futurystycznej foto-kabinie, która nakładała filtry nawiązujące do motywu czasu, oraz wypróbować urządzeń wyposażonych w technologię “Home Connect”, pozwalającą na zdalne zarządzanie sprzętami AGD, RTV i aplikacjami domowymi.

Setki prac nadesłanych do tegorocznej edycji konkursu oceniało znamienite jury w składzie:
dr Krystyna Łuczak-Surówka (przewodnicząca jury), Natalia Hatalska, dr Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, Robert Majkut, Grzegorz Niwiński, Zdzisław Sobierajski i Jacek Kotarbiński.

Tekst: AO

FUTOPIA