Szkocja planuje pozyskiwać energię z morskich fal. Wyniki pierwszych testów są 'lepsze, niż zakładano’
Działanie konwertera Waveswing sprawdzono w Europejskim Centrum Energii Morskiej (EMEC) przy szkockim archipelagu Orkady. Wyniki nazwano 'wysoce zachęcającymi’ – urządzenie uzyskało średnią moc ponad 10 kW i wartości szczytowe 80 kW w okresie umiarkowanych warunków falowych. Są to wartości o 20 procent wyższe od wstępnie przyjętych. Dodatkowym atutem okazała się możliwość dostarczania energii nawet w złych warunkach pogodowych.
Firma poinformowała, że program testowy wykazał, że rozmieszczenie Waveswinga – od ustawienia na nabrzeżu do zainstalowania i pełnego działania – jest możliwe w mniej niż 12 godzin. Próby potrwają do końca roku, a następne podejścia wdrożone zostaną na początku 2023 roku.
Chociaż zawsze byliśmy przekonani o potencjale wydajności Waveswing, wspaniale jest widzieć, że ta pewność poparta jest prawdziwymi danymi. Uważamy, że ta wydajność wypada bardzo korzystnie w porównaniu z podobnymi wartościami dla dowolnego wcześniejszego urządzenia testowanego w tym samym miejscu. Obecnie aktywnie poszukujemy partnerów i chętnych użytkowników, żeby skomercjalizować urządzenie i zainteresować innych pozyskiwaniem energii z fal – skomentował dyrektor generalny AWS Ocean Energy, Simon Grey.
Last week our partial scale #waveenergy converter, the Archimedes Waveswing, finally took shape at @MalinGroup in Glasgow. A major milestone in our NWEC project supported by @WaveEnergyScot
See the full story: https://t.co/Vsgdx73JcU pic.twitter.com/b8POuhcARP
— AWS Ocean Energy Ltd (@AWSOceanEnergy) June 23, 2021
Firma wierzy, że w przyszłości uda im się generować tyle energii z fal, że będzie ona wnosiła znaczący wkład w dostawy energii odnawialnej. Spodziewamy się, że stworzymy platformy obsługujące do dwudziestu jednostek o mocy 500 kW, potencjalna moc takiej platformy to 10 MW – mówi Grey.
Samo urządzenie przypomina wielką puszkę. Waży 50 ton i ma wysokość 7 metrów. Zacumowane jest do kotwicy grawitacyjnej na dnie morskim za pomocą pojedynczej linki napinającej i znajduje się około trzech metrów pod powierzchnią. Waveswing reaguje na zmiany ciśnienia spowodowane przepływającymi falami i w ten sposób generuje energię. Wielka puszka może być wykorzystywana samodzielnie lub integrowana w większe struktury.
Tekst: AC
Zdjęcie: Jenna Anderson/Unsplash