Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Szkocja planuje pozyskiwać energię z morskich fal. Wyniki pierwszych testów są 'lepsze, niż zakładano’

Szkocka firma AWS Ocean Energy podzieliła się obiecującymi i entuzjastycznymi wynikami testów urządzenia, które wytwarza energię z morskich fal.
.get_the_title().

Działanie konwertera Waveswing sprawdzono w Europejskim Centrum Energii Morskiej (EMEC) przy szkockim archipelagu Orkady. Wyniki nazwano 'wysoce zachęcającymi’ – urządzenie uzyskało średnią moc ponad 10 kW i wartości szczytowe 80 kW w okresie umiarkowanych warunków falowych. Są to wartości o 20 procent wyższe od wstępnie przyjętych. Dodatkowym atutem okazała się możliwość dostarczania energii nawet w złych warunkach pogodowych.

Firma poinformowała, że program testowy wykazał, że rozmieszczenie Waveswinga – od ustawienia na nabrzeżu do zainstalowania i pełnego działania – jest możliwe w mniej niż 12 godzin. Próby potrwają do końca roku, a następne podejścia wdrożone zostaną na początku 2023 roku.

Chociaż zawsze byliśmy przekonani o potencjale wydajności Waveswing, wspaniale jest widzieć, że ta pewność poparta jest prawdziwymi danymi. Uważamy, że ta wydajność wypada bardzo korzystnie w porównaniu z podobnymi wartościami dla dowolnego wcześniejszego urządzenia testowanego w tym samym miejscu. Obecnie aktywnie poszukujemy partnerów i chętnych użytkowników, żeby skomercjalizować urządzenie i zainteresować innych pozyskiwaniem energii z fal – skomentował dyrektor generalny AWS Ocean Energy, Simon Grey.

Firma wierzy, że w przyszłości uda im się generować tyle energii z fal, że będzie ona wnosiła znaczący wkład w dostawy energii odnawialnej. Spodziewamy się, że stworzymy platformy obsługujące do dwudziestu jednostek o mocy 500 kW, potencjalna moc takiej platformy to 10 MW – mówi Grey.

Samo urządzenie przypomina wielką puszkę. Waży 50 ton i ma wysokość 7 metrów. Zacumowane jest do kotwicy grawitacyjnej na dnie morskim za pomocą pojedynczej linki napinającej i znajduje się około trzech metrów pod powierzchnią. Waveswing reaguje na zmiany ciśnienia spowodowane przepływającymi falami i w ten sposób generuje energię. Wielka puszka może być wykorzystywana samodzielnie lub integrowana w większe struktury.

Tekst: AC
Zdjęcie: Jenna Anderson/Unsplash

FUTOPIA