Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Sztuczna inteligencja wyłapała dziwne struktury ukryte w sygnałach radiowych z kosmosu. Pomoże nawiązać kontakt z kosmitami?

Sztuczna inteligencja może pomóc w poszukiwaniach obcego życia.
.get_the_title().

Zdaje się, że rok 2023 upłynie nam pod znakiem sztucznej inteligencji. Nie ma dnia, żeby nie pojawiały się nowe informacje dotyczące możliwości wykorzystania AI w różnych dziedzinach. Teraz okazuje się, że mogłaby być również pomocna w nawiązaniu kontaktu z kosmitami. A przynajmniej taką teorię wysnuł Instytut SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence).

SETI jest wieloletnim projektem naukowym mającym na celu nawiązanie kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami poprzez poszukiwanie sygnałów radiowych i świetlnych, które nie są dziełem człowieka.

Instytut skanuje niebo i próbuje wyłapać 'technosygnatury’ spoza Ziemi, które mogłyby należeć do technologii obcych. Trwające od dziesięcioleci poszukiwania nie przyniosły żadnych przekonujących wskazówek, jednak autorzy artykułu w czasopiśmie Nature Astronomy mają nadzieję, że dzięki uczeniu maszynowemu niebawem się to zmieni.

Wykorzystując zbierane od 2016 roku informacje z teleskopu, algorytm przeanalizował 480 godzin danych z 820 gwiazd i zidentyfikował osiem interesujących sygnałów, których nie wykryły poprzednie algorytmy.

unsplash

Jednym z autorów artykułu jest Peter Ma, który w rozmowie z portalem VICE przyznał, że chociaż sztuczna inteligencja była w przeszłości stosowana przez SETI, to nowe podejście sprawia, że człowiek nie ingeruje w proces na żadnym etapie. – Wcześniej ludzie wstawiali komponenty ML [uczenie maszynowe], aby pomóc w wyszukiwaniu. Teraz praca opiera się wyłącznie na sieci neuronowej bez żadnych wspierających ją tradycyjnych algorytmów i dała wyniki, których tradycyjne algorytmy nie uzyskały – wyjaśnił Ma.

Dane radiowe przesyłane strumieniowo z kosmosu są obfitym zasobem, ale łatwo pomylić je z naszymi własnymi ziemskimi sygnałami.

Peter Ma wskazuje, że dzięki użyciu sztucznej inteligencji udało się wyłapać 'interesujące sygnały, które są wąskopasmowymi, dryfującymi sygnałami dopplerowskimi, pochodzącymi z jakiegoś pozaziemskiego źródła’. Chodzi zatem o sygnały radiowe, które mieszczą się i poruszają po określonym zakresie częstotliwości. Kwestią otwartą pozostaje, w jaki sposób sygnały te mogą zmieniać się w czasie lub odległości.

Bez zaawansowanej technologii wyłapanie i skategoryzowanie sygnałów byłoby niemożliwe, to właściwie jak szukanie igły w stogu siana. Dzięki AI proces ten jest dwa razy szybszy od tradycyjnych algorytmów. Ma dodaje, że wykorzystanie sieci neuronowej do badania danych pozwala również na rodzaj nieszablonowego myślenia, z którym algorytmy dyktowane przez człowieka mają trudności. Zespół Ma bierze się obecnie za analizowanie ośmiu specyficznych sygnałów. W najlepszym wypadku sygnały te mogą zawierać osadzone informacje o inżynierii technologii, a nawet zbiór technosygnatur obcej cywilizacji. Tak entuzjastycznie i optymistyczni nie są jednak nawet badacze.

Tekst: AC
Zdjęcie: Aldebaran/Unsplash

FUTOPIA