Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Trwający ćwierć wieku zakład na temat świadomości zakończony. Neurobiolog przegrał

Mechanizm, który stoi za świadomością, wciąż nie został odkryty. Ale postępy w tej dziedzinie są ogromne.
.get_the_title().

W 1998 roku neurobiolog Christof Koch założył się z filozofem Davidem Chalmersem, że do 2023 roku odkryty zostanie mechanizm, dzięki któremu neurony mózgu wytwarzają świadomość. W ubiegłym tygodniu, podczas spotkania Association for the Scientific Study, wyłoniony został zwycięzca tego zakładu. Został nim Chalmers, współdyrektorem Centrum Umysłu, Mózgu i Świadomości na NYU. – Dla mnie to zawsze był stosunkowo dobry zakład, a dla Christofa odważny – podkreśla zwycięzca.

Świadomość to wszystko to, czego doświadczamy i to, co nadaje życiu smak. Mimo to naukowcy wciąż nie rozumieją, w jaki sposób nasze mózgi ją wytwarzają – choć postęp w tej dziedzinie jest ogromny.

Zaczęło się od bardzo wielkiej tajemnicy filozoficznej. Ale z biegiem lat stopniowo przekształciła się ona, jeśli nie w 'naukową’ tajemnicę, to przynajmniej w taką, którą możemy częściowo opanować dzięki nauce – mówi Chalmers.

David Chalmers (z lewej) i Christof Koch / fot. nature

Koch, który jest zasłużonym badaczem w Allen Institute for Brain Science w Seattle, rozpoczął poszukiwania neuronowych śladów świadomości w latach 80. Kiedy 25 lat temu zaproponował zakład, odczuwał optymizm w związku z rozwojem optogenetyki i technologii funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Zakład został generalnie zapomniany – dopiero kilka lat temu, gdy obaj naukowcy zaangażowali się w projekt Templeton World Charity Foundation, który miał przyspieszyć badania nad świadomością, przypomniał im o nim dziennikarz naukowy Per Snaprud.

Podczas ubiegłotygodniowego spotkania Association for the Scientific Study przestawione zostały wyniki tego projektu, który sprawdzał dwie wiodące hipotezy dotyczące neuronowych podstaw świadomości: zintegrowaną teorię informacji i teorię przestrzeni roboczej globalnej sieci.

Pierwsza sugeruje, że świadomość jest 'strukturą’ mieszczącą się w tylnej części kory mózgowej i utworzoną przez określony rodzaj połączeń neuronalnych, aktywną tak długo, jak długo występuje konkretne doświadczenie, na przykład patrzenie na obraz. Druga natomiast zakłada, że świadomość powstaje w korze przedczołowej, gdy informacje są transmitowane do obszarów mózgu przez połączoną sieć. Okazało się jednak, że wyniki eksperymentów nie pasowały do żadnej z nich – w przypadku pierwszej nie znaleziono dowodów na trwałą synchronizację między obszarami mózgu, którą zakładali naukowcy, a w przypadku drugiej w korze przedczołowej udało się zidentyfikować pewne obszary, które należą do świadomości, ale nie wszystkie. Obie hipotezy muszą więc zostać zrewidowane. W toku są jednak inne badania nad świadomością, w których biorą udział obaj naukowcy.

Koch, mimo przegranej, wciąż jest optymistą. Chętnie założyłby się znowu i jest przekonany, że za kolejne 25 lat z pewnością wszystko już będzie wiadomo.

Tekst: NS

FUTOPIA