Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W środę startuje „Rethinking Economics Festival 2020”

Ruch Rethinking Economics przekonuje, że większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, do jak poważnych problemów prowadzi sposób w jaki dzisiaj naucza się ekonomii.
.get_the_title().

Potrzeba zmian w nauczaniu i myśleniu ekonomicznym jest pilna – i to nie tylko w kontekście zagrożeń klimatycznych – dlatego działania środowiska Rethinking Economics nie są kierowane jedynie do osób studiujących lub wykładających ekonomię, a do szerszej publiczności. Festiwal „Rethinking Economics: Reform the present; Reimagine the Future” rozpocznie się w środę 22 lipca i potrwa do niedzieli. Wpisuje się on w nastroje wywołane w USA i Europie Zachodniej przez kryzys finansowy 2008 roku oraz wzrost świadomości co do skutków zmiany klimatu. To dzięki temu coraz częściej mówi się o problemach z ekonomią i jej nauczaniem. Krytyka patrzenia na świat przez pryzmat wzrostu PKB, wątpliwości co do założeń i wszechwiedzy ekonomistów, a także sceptycyzm wobec wizji zielonego wzrostu jako nowej ścieżki rozwoju przebija się do mediów i na uniwersytety.

źródło: Rethinking Economics

Na początek, w środę (22 lipca), sesja o ekonomii ekologicznej – czyli dlaczego nauczana dziś na uniwersytetach ekonomia patrzy na środowisko zupełnie inaczej niż sugerują to nauki ścisłe i jakie są tego konsekwencje. Wystąpią profesor Inge Ropke z Uniwersytetu w Aalborg oraz Giorgos Kallis z Instytutu Nauk i Technologii Środowiskowych Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie (ICTA UAB), który jest jednym z najbardziej znanych badaczy postwzrostowych.

Po przerwie, w głównym wydarzeniu tego dnia o potrzebie pluralizmu w ekonomii opowie profesor Ha-Joon Chang, wykładowca Uniwersytetu Cambridge, autor „23 rzeczy których nie mówią ci o kapitalizmie”, „Ekonomia. Instrukcja obsługi” czy „Źli samarytanie”. Zdaniem prof. Changa pandemia jedynie zaostrzyła konieczność zmiany w nauczaniu i komunikowaniu ekonomii.

To tylko dwa punkty z czterodniowego programu, do którego link znajdziecie tutaj. Sieć Rethinking Economics łączy studentów i wykładowców (nie tylko ekonomii) z całego świata, chcących zmienić tę dyscyplinę. Podczas festiwalu pojawi się wiele tematów, z którymi dzisiaj nauczana ekonomia ma problem. To nie tylko kwestie PKB, nierówności płciowych i rasowych, zmiana klimatu, ale także rola sektora bankowego i kolonializm.

Festiwal odbędzie się na Zoomie (część będzie nagrywana), każdy dzień będzie podzielony na trzy sesje: od 14:00 do 15:30, od 16:00 do 17:30 oraz od 18:00 do 19:30 polskiego czasu. Udział jest bezpłatny, choć wymagana jest rejestracja.

Zdjęcie główne: instagram.com/rethinkecon/
Tekst: JCh

FUTOPIA