Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Wietnam zakazuje handlu dzikimi zwierzętami, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa i przyszłych epidemii 


Idąc za przykładem Chin, kraj opracowuje dyrektywę zakazującą konsumpcji i sprzedaży dzikich zwierząt.
.get_the_title().

Zgodnie z nakazem premiera Nguyena Xuana Phuca, wietnamskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi musi opracować plan zakazu handlu i konsumpcji dzikich zwierząt w całym kraju. Reklama i sprzedaż mięsa z niepewnych źródeł zniknie z gazet, mediów społecznościowych i internetowych platform handlowych.

Z uwagi na powagę sytuacji jest na to niewiele czasu – dyrektywa ma być gotowa do 1 kwietnia tego roku.

źródło: livekindly

Dyrektywa to wynik nacisków 14 organizacji non-profit zajmujących się ochroną przyrody, które w lutym wysłały list otwarty do premiera.

Organizacje takie jak Pan Nature, the World Wildlife Fund (WFF), Animals Asia Foundation czy Save Vietnam Wildlife zażądały od kraju wydania zakazu handlu dziką fauną i florą, aby ograniczyć nie tylko rozprzestrzenianie się koronawirusa (COVID-19), ale i przyszłe epidemie. „Najlepszym dowodem na konieczność tej zmiany jest lekcja wyciągnięta z epidemii SARS oraz COVID-19. Nowe wirusy będą nadal przenosić się z dzikich zwierząt na ludzi, gdy nielegalny handel dzikimi zwierzętami i ich konsumpcja będzie kontynuowana” – napisały organizacje w liście przesłanym do premiera w zeszłym miesiącu.

źródło: unsplash

The Vietnam Administration of Forestry pod koniec stycznia nakazała władzom prowincji podjęcie specjalnych środków w celu kontroli handlu dziką fauną i florą. Członkowie organizacji uznali jednak, że rząd powinien podjąć bardziej restrykcyjne działania. W ubiegłym miesiącu Chiny również ogłosiły, że w trosce o ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób na stałe zakazują handlu dzikimi zwierzętami, o czym pisaliśmy już tutaj.

Tekst: Marta Mankiewicz

FUTOPIA