Władze Poznania zapowiedziały wprowadzenie i sfinansowanie projektu „Szkoła strefą wolną od homofobii i transfobii”

Z niekłamaną zazdrością przyjmujemy wieści ze świata o legalizacji małżeństw jednopłciowych, delegalizacji homofobii i transfobii, czy o tym, że do programów szkolnych wprowadzana jest historia społeczności LGBT. Tego typu działania i prawa w Polsce wydają się utopią – zwłaszcza w świetle ostatnich wypowiedzi polityków najwyższego szczebla.
Są one nie tylko niesamowicie krzywdzące wobec osób nieheteronormatywnych, ale i często odbierane przez wrogie im osoby jako przyzwolenie na szykany i jawną agresję.
Tym bardziej cieszą wieści z Poznania. Jego władze na początku czerwca zapowiedziały, że z kasy miasta zostaną wyłożone pieniądze na edukację nauczycieli w temacie walki homofobią i transfobią.

„Szkoła strefą wolną od homofobii i transfobii” to jeden z projektów, który wygrał w konkursie magistratu na określenie i realizację zadań z zakresu „działań edukacyjnych i/lub zwiększających świadomość w zakresie równości i różnorodności dla kadry pracującej z dziećmi/młodzieżą”.
Wszystkie zgłaszane projekty musiały wiązać się z upowszechnianiem i ochroną wolności, praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działaniami wspomagającymi rozwój demokracji.
Miasto Poznań słusznie uznało, że w demokratycznym kraju nie ma miejsca na homofobię. Nie jest jeszcze znany szczegółowy plan wykorzystania przeznaczonych na ten cel środków pieniężnych. Wiadomo, że na pewno odbędzie się wykład otwarty na temat przeciwdziałania homofobii i transfobii szkolnej w świetle prawa polskiego i międzynarodowego. Ponadto zapowiedziane są szkolenia i warsztaty antydyskryminacyjne. Będą one kierowane przede wszystkim do nauczycieli i pedagogów szkolnych.
Realizacją tych zadań ma się zająć Grupa Stonewall. To właśnie na jej ręce zostanie przekazana kwota 23 tys. złotych. Grupa Stonewall jest organizatorem Poznań Pride Week. Jednak przede wszystkim jest to stowarzyszenie, które nie tylko integruje zwolenników równouprawnienia osób LGBT+, ale czynnie wspiera osoby dyskryminowane. Oferuje bezpłatne indywidualne konsultacje psychologiczne dla osób LGBT+ i ich rodzin.
Ma też na koncie szkolenia i warsztaty antydyskryminacyjne przeprowadzone w takich firmach, jak m.in. Allegro, Fandom, Franklin Templeton Investments, BAE Systems i GSK.
Nie wszystkim jednak spodobała się taka decyzja miasta. Swój sprzeciw wyraziła Konfederacja, która poparła złożoną już w poznańskim ratuszu obywatelską petycję przeciw dofinansowaniu tego projektu. „My jesteśmy tolerancyjnym środowiskiem. Jesteśmy po prostu przeciwni finansowaniu z publicznych pieniędzy tego typu organizacji i środowisk” – komentował dla RadioPoznan.fm Jacek Olszewski z partii KORWiN. – „Jeżeli chcą takie rzeczy organizować, to za własne pieniądze. Nie chcemy, żeby firmował to prezydent miasta, jakikolwiek minister czy urzędnik. Pewne środowiska są hołubione za nasze pieniądze bez naszej zgody oczywiście.”
Trzymajmy więc kciuki, żeby realizacja projektu doszła do skutku.
Zdjęcie główne: Yoav Harnung/Unsplash
Tekst: KD