Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 sygnałów, które ostrzegają, że grozi ci wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe jest niezwykle powszechne, a jednak jego symptomy bardzo łatwo jest przeoczyć. Oto 5 najważniejszych objawów przepracowania i postępującego braku satysfakcji z wykonywania zajęć.
.get_the_title().

Wypalenie zawodowe bywa niekiedy nazywane chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Poczucie przepracowania, wyczerpania i brak satysfakcji z wykonywania zajęcia, które niegdyś sprawiało przyjemność, dopada coraz większą liczbę osób. Mimo to oznaki wypalenia niezwykle łatwo jest zignorować. Przedstawiamy 5 symptomów, które mogą wskazywać na to, że grozi ci wypalenie zawodowe.

1. Budzenie się w nocy

Budzisz się w środku nocy i od razu dopada cię panika oraz gonitwa myśli związanych z obowiązkami? To może być oznaka tego, że bierzesz na siebie za dużo i jesteś pod ciągłą presją. W takim wypadku warto jest się zastanowić, czy możesz zdjąć z siebie trochę obowiązków – zwolnić, poprosić kogoś innego o wykonanie pewnych zadań czy przesunąć coś na później. Ciągły stres to pewna droga do wypalenia zawodowego.

2. Martwienie się o przyszłość

Ciągłe martwienie się o to, co czeka cię w przyszłości, powoduje, że nie masz czasu na skupienie się na tym, co dzieje się tu i teraz. Ten lęk blokuje umiejętność jasnego i logicznego rozumowania i nie pozwala oddać się w pełni temu, co ma się do zrobienia już teraz. Dodatkowo martwienie się o przyszłość nigdy się przecież nie kończy. Pochłania natomiast wiele energii, którą można by było spożytkować w inny sposób.

3. Irytacja i złość

Irytujesz się łatwiej niż kiedyś? Złoszczą cię nawet najmniejsze rzeczy? Jesteś nad wyraz krytyczny, jeśli chodzi o swoją pracę lub pracę swojego zespołu? Zmniejszona cierpliwość, podobnie jak spadek koncentracji i wydajności, bardzo często jest oznaką tego, że wypalenie zawodowe już czai się za rogiem.

4. Mało snu

Jeśli nie możecie sobie przypomnieć, kiedy ostatnio (nie licząc Świąt) spaliście więcej niż pięć godzin, nie jest to dobry znak. Nie wszyscy wprawdzie potrzebują tak samo dużo snu, ale wszystkim jest on potrzebny. Ma wpływ nie tylko na nasze ciało, ale też na psychikę. Zaburza koncentrację, wpływa niekorzystnie na pamięć, powoduje też, że stajemy się bardziej rozdrażnieni.

5. Apatia

Pomyśl o ostatnich tygodniach zeszłego roku. Skrupulatnie realizujesz swoje zawodowe cele, a mimo to nie odczuwasz radości ani satysfakcji? Apatia może być oznaką wypalenia. Choć praca nie zawsze jest przyjemna, to nie powinna odbierać radości życia. Jeśli tak się dzieje, to warto zastanowić się nad tym, jakie są tego przyczyny oraz co należałoby zmienić.

Źródło: Inc.

FUTOPIA