Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Znamy zwycięzców nagród EUROCITIES 2021

Podczas corocznej konferencji organizowanej przez stowarzyszenie miast europejskich w trzech różnych kategoriach nagrodzono miasta za dobre praktyki, inicjatywy i osiągnięcia.
.get_the_title().

Hasło tegorocznej edycji to ‘Przekształcanie społeczeństwa siłą miast’ (‘The power of cities – transforming society’). 5 listopada, podczas konferencji w Lipsku, ogłoszono, które trzy miasta najlepiej zaangażowały się w realizację proponowanej przez EUROCITIES idei.

W kategorii 'Zero zanieczyszczeń’ wygrała Nicea, 'Planowanie przestrzeni publicznych’ – Kopenhaga, a nagroda za najlepszą inicjatywę 'Z farmy na stół’ powędrowała do Gandawy.

W każdej z trzech kategorii rywalizowały ze sobą po trzy miasta, prezentując swoje projekty. O wyborze zwycięzców zadecydowało jury składające się z ekspertów w dziedzinie urbanistyki.

Nicea zwycięstwo w kategorii ‘Zero zanieczyszczeń’ zawdzięcza innowacyjnej inicjatywie Recyclerie des Moulins – to miejsce, w którym używane przedmioty znajdują nowe życie, pobudzając jednocześnie lokalną gospodarkę. Odpady nadające się do recyklingu lub ponownego wykorzystania są przynoszone do tej przestrzeni przez wolontariuszy, gdzie są następnie sortowane, ponownie wykorzystywane lub naprawiane. Zlokalizowana w ubogiej dzielnicy Recyclerie wykorzystuje gospodarkę cyrkularną do napędzania zatrudnienia, integracji społecznej, współpracy lokalnej, edukacji ekologicznej i rewitalizacji miasta. Organizacje pozarządowe i lokalni mieszkańcy współpracują, aby ożywić ten obszar, organizując średnio około 11 wydarzeń miesięcznie. Odwiedzający mogą dowiedzieć się tu o kompostowaniu, miejskim ogrodnictwie i recyklingu, a także kupić towary z upcyklingu.

Rocznie poddawanych naprawie i odsprzedawanych jest tu około 16 ton przedmiotów, a 60 proc. pracowników tymczasowo zatrudnionych w centrum znajduje stałą pracę lub przechodzi szkolenia zawodowe.

Zdjęcie: Jasmin Schreiber / Unsplash

Dzięki projektowi Cloudburst planowanie przestrzeni publicznych w tym roku okazało się domeną Kopenhagi. Cloudburst to ogólnomiejska inicjatywa projektowa obejmująca 300 miejsc, które magazynują nadmiar wody deszczowej, jednocześnie wzbogacając przestrzeń publiczną. W ramach tej praktyki w całym mieście powstają zielone i zróżnicowane biologicznie przestrzenie, w których woda może się gromadzić i być stopniowo wchłaniana, zamiast zalewać miasto lub przeciążać system kanalizacyjny. Współprojektowanie z mieszkańcami zapewnia, że te nowe przestrzenie spełniają ich potrzeby i preferencje.

Grafika: Ramboll and Ramboll Studio Dreiseitl

Nagroda w ostatniej kategorii – ‘Z farmy na stół’ – to wyróżnienia dla Gandawy za inicjatywę Ghent en Garde. Jej celem jest skrócenie i uwidocznienie łańcucha żywnościowego, zapewnienie bardziej zrównoważonej żywności, zwiększenie wartości społecznej kooperatyw spożywczych, zmniejszenie ilości odpadów oraz ich optymalne ponowne wykorzystanie jako surowca. Dzięki współpracy mieszkańców i lokalnych organizacji na potrzeby zrównoważonej produkcji żywności nieodpłatnie udostępniane są w mieście grunty rolne. Umożliwiając bezpośredni kontakt restauracjom i lokalnym producentom, skróceniu ulega natomiast łańcuch dostaw. Miasto wspiera też szkoły i dzielnice, które chcą założyć ogrody warzywne oraz prowadzi internetowy helpdesk, gdzie miejscy rolnicy zwrócić się mogą z prośbą o poradę. Połączenie technologicznych i ekologicznych rozwiązań dało początek aplikacji, która wskazuje 40 różnych miejsc, gdzie aktualnie zbierać można owoce.

Dzięki kampanii ‘Czwartek dniem wegetarianizmu’ wszyscy mieszkańcy Gandawy są zachęcani do rezygnacji z mięsa jeden dzień w tygodniu, a szkoły i instytucje publiczne serwują wtedy wyłącznie wegetariańskie posiłki.

Wymienione inicjatywy to tylko kilka z wprowadzonych do tej pory rozwiązań – Gandawa cały czas szuka nowych sposobów na rozpowszechnienie bardziej zrównoważonej produkcji i konsumpcji żywności.

Zdjęcie główne: Gokul / Unsplash
Tekst: AD

FUTOPIA