Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

1/4 Polaków pracuje za darmo nawet 10 godzin tygodniowo

Z kolei rekordziści ponad 26 godzin.
.get_the_title().

12 sierpnia to Światowy Dzień Pracoholików. To jednak wcale nie jest powód do świętowania, a raczej do zwiększenia świadomości na temat tego negatywnego uzależnienia psychicznego, które polega na zaburzeniu równowagi między pracą a innymi sferami życia. Choć zostało ono zdefiniowane aż pół wieku temu, wciąż jest bardzo rozpowszechnione. Dowodem na to może być chociażby raport 'People at Work 2022: A Global Workforce View’, który został sporządzony przez ADP po przebadaniu aż 33 tys. pracowników z 17 krajów świata. ’Po ponad dwóch latach pandemii pracownicy przyzwyczaili się do pracy zdalnej lub hybrydowej. Wypracowane zostały schematy, które pozwalają im zachowywać równowagę między życiem zawodowym i prywatnym, jednak wciąż przyznają, że zdarza im się pracować po godzinach’ – czytamy w raporcie. Okazuje się, że Polakom zdarza się to coraz częściej.

W tegorocznym badaniu do pracy po godzinach przyznało się 55,66 proc. osób, podczas gdy rok temu było to jeszcze 45,47 proc.

Problem nadgodzin nie dotyczy 44,34 proc. badanych.

fot. Minh Pham / źródło: unsplash

Ile czasu zajmuje nam dodatkowa praca, za którą nie otrzymujemy wynagrodzenia? Aż 25,37 proc. badanych Polaków deklaruje, że pochłania im ona od 6 do nawet 10 godzin tygodniowo. Widać niestety tendencję wzrostową, jako że rok temu w tej grupie znajdowało się 19 proc. badanych. Ale są i tacy, który pracują jeszcze więcej.

9,73 proc. badanych przyznaje się do 11-15 nadgodzin, 4,53 proc. do 16-20 nadgodzin, a 2,89 proc. pracuje aż 21-25 godzin ponad normę.

W przypadku 1,73 proc. badanych jest to natomiast 26 godzin i więcej.

Dlaczego tak jest? – Niektórzy pracownicy w obawie o swoje zatrudnienie lub z powodu nakładanej na nich presji, lub chęci sprostania oczekiwaniom swoich przełożonych spędzają w firmie więcej czasu niż wynika to z ich kontraktu. Takie zachowania nie powinny jednak być akceptowane – mówi Anna Barbachowska, dyrektorka HR w ADP Polska.

Zdjęcie główne: Christin Hume/Unsplash
Tekst: NS

SPOŁECZEŃSTWO