Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

3 oznaki gaslightingu — jak rozpoznać, że jesteśmy manipulowani przez drugą połówkę?

Według Merriam-Webster 'gaslighting' zostało uznane za słowo roku 2022. Odnotowano wzrost liczby jego wyszukiwań w słownikach aż o 1740%. Jednak co dokładnie oznacza 'gaslighting' i czy można na jego podstawie budować jakąkolwiek poważną relację?
.get_the_title().

’Gaslighting’, jest dosłownie definiowane jako 'akt lub praktyka rażącego wprowadzania kogoś w błąd, zwłaszcza dla własnej korzyści’. Taki typ manipulacji możemy odnaleźć wszędzie — w pracy, w przyjaźni, czy pomiędzy członkami rodziny. Jednak jednym z bardziej opłakanych w skutkach sposobów wykorzystania gaslightingu jest celowe oszukiwanie kogoś dla własnej korzyści w związku.

Według Pameli Larkin terapeutki specjalizującej się w związkach, manipulatorzy są przede wszystkim samozaangażowani, co ma utrudniać im samoświadomość — Kiedy koncentrują się na własnych perspektywach, trudno uwierzyć im, że ktoś myśli inaczej. Polegają tylko na własnym doświadczeniu i przywiązują większą wagę jedynie do swojego postrzegania wydarzeń. Często to właśnie tak wygląda gaslighting.

Jak więc rozpoznać, że nasz partner/ka korzysta z manipulacji emocjonalnej i jak się tego wystrzegać?

Pierwszą czerwoną flagą jest wyjątkowo krytyczny język, z którego korzysta manipulator. Należy zwrócić uwagę, jakich konkretnych słów używa dana osoba podczas rozmowy z innymi — czy na ogół jest sarkastyczna lub krytyczna oraz, czy używa słów i zwrotów 'obwiniających’ swoich rozmówców? Gaslighterzy mają w nawyku odgórnie obwiniać innych za sytuacje, które im się przytrafiły, oceniając ich bez większego zagłębiania się w szczegóły historii.

Kłótnia i manipulowanie /Alex Green, pexels.com

Kolejna oznaka gaslightingu jest ściśle związana z pierwszym przykładem, ponieważ w większości przypadków przyjaciele manipulatorów wiedzą, żeby do nich nie przychodzić, gdy potrzebują pomocy. Jeśli ludzie wokół nich wydają się ostrożni i małomówni, może to oznaczać, że zdają sobie sprawę z braku empatii i po prostu im nie ufają. Jeżeli przyjaciele i rodzina nie przychodzą do nich, kiedy mają taką potrzebę, może to być spowodowane tym, że manipulator nie reaguje w sposób adekwatny do sytuacji. — dodaje Pamela Larkin.

Ostatnim, a zarazem najpoważniejszym przejawem gaslightingu jest fakt o tym, że dana osoba już w przeszłości była nazywana manipulatorem. Wiele z nich oczywiście w to nie wierzy, ponieważ ignorują perspektywy innych ludzi. Jeśli jest to informacja, którą otrzymali kilka razy, należy również być na to wyczulonym. — mówi Larkin.

Co ciekawe według terapeutki można oduczyć się manipulowania. Przede wszystkim należy otworzyć się na punkty widzenia innych. Wystaw się na doświadczenia lub historie ludzi, aby mieć więcej punktów odniesienia — mówi Larkin — Musisz wyrobić sobie również właściwy i pozytywny pogląd samego siebie, który nie jest nadrzędny, i w sytuacji, kiedy inni podejdą do ciebie i powiedzą cokolwiek, będziesz wiedział, że nie chodzi o tylko i wyłącznie o ciebie. — podsumowuje i radzi terapeutka.

OP

SPOŁECZEŃSTWO