Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Australia wprowadza w spisie powszechnym możliwość zarejestrowania się jako osoba niebinarna

Jest to kolejny po Islandii kraj, który w ostatnim czasie zdecydował się uwzględnić w swoich statystykach obywateli nieidentyfikujących się ani z płcią męską, ani żeńską.
.get_the_title().

Z możliwości zadeklarowania się jako osoba niebinarna Australijczycy skorzystać będą mogli już w tym roku – spis powszechny planowany jest na sierpień.

Przedstawiciele Australijskiego Urzędu Statystycznego podkreślają, że dodanie trzeciej opcji w kategorii płci pozwoli na zgromadzenie dokładniejszych i bardziej wiarygodnych danych dotyczących różnorodności płciowej w kraju.

Opcja „inna płeć” była już wprawdzie dostępna w australijskim spisie powszechnym w 2016 roku. Wybrało ją wtedy 1260 obywateli. Sam organ odpowiedzialny za zbieranie danych przyznaje jednak, że ta liczba miała niewiele wspólnego z rzeczywistością. Aby bowiem wybrać trzecią opcję, niebinarni Australijczycy musieli wtedy wypełnić specjalny, dodatkowy formularz, bez którego ich deklaracja nie mogła zostać uwzględniona w statystykach. Te utrudnienia zostały teraz zniesione, a określenie „inna płeć” zastąpiono terminem „osoba niebinarna”. Dodatkowo, od tego roku uczestnicy spisu powszechnego, którzy zadeklarują się jako osoby niebinarne, będą mogli jednocześnie zaznaczyć w formularzu opcję płci męskiej albo żeńskiej.

Zdjęcie: Elvira Koneva/shutterstock.com

Australijski spis powszechny zostanie również powiększony o bardziej szczegółowe pytania dotyczące zdrowia obywateli i ewentualnych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, artretyzm czy schorzenia serca.

Możliwość zarejestrowania się jako osoba niebinarna pozwoli więc również na lepsze rozpoznanie problemów, z jakimi zmagają się przedstawiciele społeczności LGBT.

Nicky Bath, dyrektorka generalna organizacji LGBTIQ+ Health Australia, przyznaje bowiem, że obecnie zgromadzone dane na temat zdrowia i dobrobytu osób nieheteronormatywnych są w dużej mierze niekompletne, co utrudnia starania o pomoc rządową i zapewnienie potrzebującym odpowiednich świadczeń.

Zdjęcie: Vilhelm Gunnarsson

Dzięki przyjętej w 2019 roku ustawie o uzgodnieniu płci, również Islandia zaktualizowała niedawno formularze urzędowe, dodając oznaczoną symbolem X opcję trzeciej płci. Za zgodą rodziców zadeklarować mogą ją także Islandczycy, którzy nie ukończyli 18. roku życia. Wspomniana ustawa ma też położyć kres inwazyjnym procedurom medycznym, którym zwykle poddawać się musiały osoby transpłciowe i niebinarne w celu oficjalnego uznania płci.

Zdjęcie główne: Romy Arroyo Fernandez/Getty Images
Tekst: AD

SPOŁECZEŃSTWO