Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Co oznacza 'mniejszość wzorcowa’ i dlaczego ten termin szkodzi?

Gdy wymyślono to sformułowanie, miało być ono komplementem. Mit modelowej mniejszości w dalszym ciągu jest wszechobecny ze względu na utrwalanie stereotypów, mediów i wpływów rodzinnych.
.get_the_title().

Wzorcowa czy też modelowa mniejszość – co to właściwie oznacza? To określenie tyczy się grup mniejszościowych, które pozornie odniosły wielki sukces we współczesnym społeczeństwie zachodnim. Zwykle jest używane do opisania Amerykanów pochodzenia azjatyckiego, którzy są postrzegani jako osoby osiągające większy sukces edukacyjny i finansowy niż inne grupy imigrantów. Pozornie taka etykieta może wydawać się komplementem, dowodem docenienia i uhonorowania takiej mniejszości. Jednak profesor Xiaobei Chen z Uniwersytetu Carleton w Ontario mówi, że klasyfikowanie jakiejkolwiek grupy rasowej jako wzorowej mniejszości to wciąż rasizm, który do tego jest przykrywką dla wielu innych problemów, w tym ubóstwa i nadużyć w pracy.

Mit modelowej mniejszości sprowadza jej przedstawicieli do stereotypowego obrazu. Nie postrzega się ich jako jednostek czy grupy w dalszym ciągu zróżnicowanej kulturowo lub klasowo. Przypisuje się im sukces jako ogółowi i pośrednio obwinia tych, którzy są za mało 'skuteczni’ o to, że nie starają się wystarczająco mocno.

Negatywne skutki stereotypu modelowej mniejszości mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego.

Mogą prowadzić do pogorszenia nastroju, demoralizacji, osłabiającego lęku i perfekcjonizmu, a także skutkować syndromem oszusta – zjawiskiem psychologicznym, które polega na tym, że ludzie wątpią w swoje umiejętności oraz talenty i nieustannie martwią się, że zostaną zdemaskowani. Ten syndrom znacznie częściej dotyczy właśnie grup mniejszościowych. Wielu przebadanych Amerykanów pochodzenia azjatyckiego twierdzi, że mimo swoich godnych pochwały osiągnięć, czują się niedowartościowani i nie na miejscu.

Jason Leung / Unsplash.com

Ten problem nie dotyczy jedynie mniejszości w Stanach Zjednoczonych. Podobne zjawiska możemy odnaleźć również w naszej rzeczywistości. Wszyscy w twojej rodzinie są lekarzami – ty też musisz nim być! A może twój kolor skóry jest inny niż biały? Jesteś innego wyznania?

Jeśli czujesz, że pułapka wzorcowego stereotypu mniejszości może cię również dotyczyć, lekarze sugerują podjęcie próby odróżnienia własnych oczekiwań od oczekiwań społecznych.

Są zdania, że jednostki mogą zwalczać wywołane przez siebie poczucie nieadekwatności i elementy syndromu oszusta, rutynowo sporządzając listy swoich osiągnięć, uwzględniając w nich małe, ale znaczące zwycięstwa. Praca nad sobą pomoże zbudować pewność siebie i odwrócić uwagę od postrzeganych porażek. Również terapia może pomóc cofnąć negatywne wzorce myślenia i zachowania.

W dalszym ciągu najważniejsze jest wykonanie ogromnej pracy na poziomie społecznym, aby obalić mit modelowej mniejszości. Kluczowe jest, by został on uznany za stereotyp i to taki, który szkodzi. Przedstawiciele mniejszości muszą być postrzegani jako jednostki, nie jako jedynie część całości.

Zdjęcie główne: Sushil Nash / Unsplash.com
Tekst: MZ

SPOŁECZEŃSTWO