Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Coraz więcej kobiet zatrudnionych na wysokich stanowiskach odchodzi z pracy. Jaki jest tego powód?

Według najnowszych badań kobiety zajmujące w firmach wysokie stanowiska coraz częściej odchodzą z pracy. Współczynnik odejść kobiet w porównaniu do mężczyzn nieustannie wzrasta od 2015 roku. Jakie są powody opuszczania firm przez kobiety-liderki?
.get_the_title().

W najnowszym raporcie Lean In i McKinsey & Co. 'Kobiety w miejscu pracy’ przebadano 22 000 kobiet i 18 000 mężczyzn. Na podstawie wyników badań można stwierdzić, że dla kobiet coraz ważniejszym czynnikiem jest, aby mogły pracować w firmach, dla których priorytetem jest rozwój kariery, elastyczność, a także dobre samopoczucie pracowników. Dodatkowymi kwestiami, na które kobiety zwróciły uwagę były także sprawiedliwość i integracja. W przypadkach, w których owe czynniki nie zostawały zaspokajane, pracowniczki decydowały się na odejście z pracy. Lean In i McKinsey & Co. zdecydowało nazwać efekt masowych zwolnień 'Wielkim Rozpadem’.

Co ciekawe, wiele firm jest również narażonych na utratę młodych, pracujących kobiet, nie tylko liderek na wysokich stanowiskach. Badanie potwierdziło, że wspomniane czynniki w pracy są jeszcze ważniejsze dla kobiet poniżej 30 roku życia.

Postawmy sprawę jasno: kobiety nie powiedzą, że nie chcą pracować – mówi Lareina Yee, starszy partner w McKinsey & Co., w rozmowie z CNBC Make It – Odchodzą z firm, ponieważ są pewne, że dostaną szansę na awans w innym miejscu. Nie widzieliśmy czegoś takiego wcześniej. Świadczy to o tym, że lojalność ma swoje granice.

Po okresie pandemii rynek pracy powoli wraca do normy. Większość kobiet odzyskuje utracone na skutek COVID posady, jednakże nie zawsze spotykają się one z ich oczekiwaniami. Według dyrektor generalnej LeanIn.org Rachel Thomas, cierpliwość kobiet do firm, które naciskają na powrót do 'biznesu jak zwykle’, jest na wyczerpaniu. Nowe miejsca pracy wymagają spędzania więcej czasu w biurze i spychają obietnice dotyczące wymionach czynników na dalszy plan.

Jak mówi Thoms, w sytuacji, gdyby firmy naprawdę się w coś zaangażowały, niezależnie od tego, czy zaoferowałyby bardziej elastyczne warunki pracy, czy szerzyły sprawiedliwe praktyki pracy, kobiety docenią to i będą chciały dla nich pracować.

Kobiety wciąż aspirują do podejmowania wyższych stanowisk kierowniczych tak samo, jak mężczyźni. Raport wskazuje jednak, że znacznie częściej doświadczają one mikroagresji, co podważa ich autorytet i zniechęca do awansu w firmie. Na wyższe stanowiska awansuje więc znacznie mniej pracowniczek niż pracowników: na 100 mężczyzn awansowanych ze stanowiska podstawowego na kierownicze, awansuje się tylko 87 kobiet.

Kobieta w pracy /unsplash.com

Ciekawą kwestią jest również to, że kobiety-liderki spędzają więcej czasu na pracy, która promuje dobre samopoczucie pracowników i sprzyja różnorodności, co wykracza poza ich formalne obowiązki zawodowe. Pomagają członkom zespołu zarządzać obciążeniem ich pracy, a także rekrutują pracowników z niedostatecznie reprezentowanych grup społecznych.

Według Lean In i McKinsey & Co. zwiększa to satysfakcję pracowników, jednakże kobiety rzadko są za tę pracę nagradzane. Jest to więc kolejny powód, który zmusza pracowniczki do odejścia z miejsca zatrudnienia.

Kobiety są bardzo ambitne – mówi Rachel Thomas. Firmy, które dobrze to wykorzystają, osiągną wszystko, co najlepsze, mając tak wiele kobiet na szczycie swoich organizacji. Mogą zyskać lepsze współpracę czy bardziej zróżnicowane rozwiązywanie problemów, lista jest długa. Kierują swoje firmy po prostu w przyszłość – podsumowuje dyrektor generalna LeanIn.org, zachęcając do oferowania większej liczby programów rozwoju kariery tworzonych specjalnie dla kobiet.

OP

SPOŁECZEŃSTWO