Hiszpanki dostaną płatny urlop menstruacyjny

Hiszpańscy parlamentarzyści przyjęli pionierską ustawę dotyczącą zdrowia seksualnego. Dzięki niej wprowadzony zostanie urlop menstruacyjny i zwiększy się dostęp do aborcji w szpitalach publicznych.
.get_the_title().

Propozycję przyjęli posłowie w izbie niższej hiszpańskiego parlamentu. W pierwszym czytaniu 190 zagłosowało 'za’, 'przeciw’ było 154, a pięciu posłów wstrzymało się od głosu. Teraz projekt trafi do Senatu, który zdecyduje, czy Hiszpania stanie się europejskim pionierem prokobiecego prawa.

Ostateczne przyjęcie ustawy sprawi, że Hiszpania będzie pierwszym krajem w Europie i jednym z nielicznych na świecie, który uwzględni urlop menstruacyjny w swoim prawie, na wzór Japonii, Indonezji czy Zambii.

Ta władza ustawodawcza jest władzą feministycznych podbojów. Uznajemy zdrowie menstruacyjne za część prawa do zdrowia i walczymy ze stygmatyzacją i milczeniem – mówi Irene Montero, działaczka ugrupowania Podemos, posłanka do Kongresu Deputowanych, a od 2020 ministra równouprawnienia.

Poza urlopem menstruacyjnym dla kobiet, które doświadczają bolesnych miesiączek, w ustawodawstwie poruszono również kwestię dostępu do aborcji w publicznych placówkach.

Aborcja została zdekryminalizowana w Hiszpanii w 1985 roku, a następnie zalegalizowana w 2010 roku. Jednak przerywanie ciąży w kraju o tak silnej tradycji katolickiej nadal wiąże się z trudnościami.

Okazuje się, że mniej niż 15 proc. zabiegów wykonywanych w kraju odbywa się w szpitalach publicznych, a powodem jest klauzula sumienia, którą zasłaniają się lekarze. Ustawa umożliwiłaby również dokonywanie aborcji bez zgody rodziców nieletnim w wieku 16 i 17 lat. Byłby to powrót do prawa, które zostało zmienione w 2015 roku przez konserwatywny rząd.

Nowa ustawa przewiduje również wzmocnienie edukacji seksualnej w szkołach oraz bezpłatną dystrybucję środków antykoncepcyjnych i środków higieny menstruacyjnej w szkołach ponadgimnazjalnych. W projekcie ustawy nie określono natomiast długości zwolnień, jakie lekarze będą mogli wystawiać kobietom cierpiącym na bolesne miesiączki.

Hiszpania jest istotnym punktem odniesienia, jeżeli chodzi o prawa kobiet w Europie, zwłaszcza od czasu przyjęcia ustawy o przemocy ze względu na płeć w 2004 roku. Rząd Pedra Sáncheza ma w swoich szeregach więcej kobiet niż mężczyzn.

Tekst: AC
Zdjęcie: Annika Gordon/Unsplash

SPOŁECZEŃSTWO