Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Hiszpanki dostaną płatny urlop menstruacyjny

Hiszpańscy parlamentarzyści przyjęli pionierską ustawę dotyczącą zdrowia seksualnego. Dzięki niej wprowadzony zostanie urlop menstruacyjny i zwiększy się dostęp do aborcji w szpitalach publicznych.
.get_the_title().

Propozycję przyjęli posłowie w izbie niższej hiszpańskiego parlamentu. W pierwszym czytaniu 190 zagłosowało 'za’, 'przeciw’ było 154, a pięciu posłów wstrzymało się od głosu. Teraz projekt trafi do Senatu, który zdecyduje, czy Hiszpania stanie się europejskim pionierem prokobiecego prawa.

Ostateczne przyjęcie ustawy sprawi, że Hiszpania będzie pierwszym krajem w Europie i jednym z nielicznych na świecie, który uwzględni urlop menstruacyjny w swoim prawie, na wzór Japonii, Indonezji czy Zambii.

Ta władza ustawodawcza jest władzą feministycznych podbojów. Uznajemy zdrowie menstruacyjne za część prawa do zdrowia i walczymy ze stygmatyzacją i milczeniem – mówi Irene Montero, działaczka ugrupowania Podemos, posłanka do Kongresu Deputowanych, a od 2020 ministra równouprawnienia.

Poza urlopem menstruacyjnym dla kobiet, które doświadczają bolesnych miesiączek, w ustawodawstwie poruszono również kwestię dostępu do aborcji w publicznych placówkach.

Aborcja została zdekryminalizowana w Hiszpanii w 1985 roku, a następnie zalegalizowana w 2010 roku. Jednak przerywanie ciąży w kraju o tak silnej tradycji katolickiej nadal wiąże się z trudnościami.

Okazuje się, że mniej niż 15 proc. zabiegów wykonywanych w kraju odbywa się w szpitalach publicznych, a powodem jest klauzula sumienia, którą zasłaniają się lekarze. Ustawa umożliwiłaby również dokonywanie aborcji bez zgody rodziców nieletnim w wieku 16 i 17 lat. Byłby to powrót do prawa, które zostało zmienione w 2015 roku przez konserwatywny rząd.

Nowa ustawa przewiduje również wzmocnienie edukacji seksualnej w szkołach oraz bezpłatną dystrybucję środków antykoncepcyjnych i środków higieny menstruacyjnej w szkołach ponadgimnazjalnych. W projekcie ustawy nie określono natomiast długości zwolnień, jakie lekarze będą mogli wystawiać kobietom cierpiącym na bolesne miesiączki.

Hiszpania jest istotnym punktem odniesienia, jeżeli chodzi o prawa kobiet w Europie, zwłaszcza od czasu przyjęcia ustawy o przemocy ze względu na płeć w 2004 roku. Rząd Pedra Sáncheza ma w swoich szeregach więcej kobiet niż mężczyzn.

Tekst: AC
Zdjęcie: Annika Gordon/Unsplash

SPOŁECZEŃSTWO