Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ile oszczędności mają młodzi Polacy? Ponad 1/4 zaledwie 2 tys. zł

Raport 'Oszczędzanie młodych' sprawdza nie tylko, ile pieniędzy oszczędzili młodzi, ale także w jakim celu i na co wydają.
.get_the_title().

Inflacja w czerwcu wyniosła aż 15,6 proc., czyli najwięcej od ponad 25 lat. Ta sytuacja skłania do przyjrzenia się stanowi własnego konta, a w szczególności zgromadzonym oszczędnościom. SW Research na zlecenie PFR Portal PPK sprawdziło, ile pieniędzy zgromadzili młodzi Polacy w wieku od 18 do 35 lat. Wyniki zostały opublikowane w raporcie pod tytułem 'Oszczędzanie młodych’.

Przeważająca większość badanych, bo aż 86 proc., przyznaje, że oszczędzanie jest dla nich niezwykle istotne.

Termin ten rozumieją różnorako: 64 proc. uważa, że oszczędzanie tożsame jest z odkładaniem części wypłaty na przykład na konto oszczędnościowe, ponad 50 proc. sądzi, że to porównywanie cen produktów przed zakupem, 44 proc. utożsamia je z niemarnowaniem jedzenia, 40 proc. z kupowaniem tylko tych ubrań, które są potrzebne, a 39 proc. z korzystaniem z wyprzedaży i promocji (można było wybrać więcej niż jedną odpowiedź).

fot. Towfiqu barbhuiya/unsplash

Ile oszczędności mają młodzi Polacy w wieku od 18 do 35 lat? Generalnie niezbyt dużo. 26 proc. badanych ma nie więcej niż 2 tys. złotych, 18 proc. ma nie więcej niż 5 tys., a kolejne 18 proc. – do 10 tys. złotych. 13 proc. zgromadziło do 20 tys., a 12 proc. – do 40 tys. złotych. Ale zdarzają się i tacy, którzy mają więcej. Tyle że zdarzają się rzadko. Tylko 6 proc. badanych zebrało do 60 tys. złotych, 3 proc. oszczędziło do 80 tys., a zaledwie 2 proc. ma więcej oszczędności – 80 czy nawet 100 tys. złotych.

Autorzy raportu zapytali młodych Polaków także o to, na co oszczędzają.

Okazało się, że 54 proc. na przyszłość, 49 proc. na czarną godzinę, 32 proc. na swoje pasje i kolejne 32 proc. na podróże, a 26 proc. na rodzinę i dzieci (tu znów można było wybrać więcej niż jedną odpowiedź). A w jakim celu? Tu 49 proc. powiedziało, że chodzi o poczucie niezależności, 47 proc. zabezpiecza się na okoliczność utraty pracy, a 38 proc. obawia się nieszczęśliwych wypadków. Sprawdzono także, na co młodzi wydają swoje pieniądze. Tu przeważają najpilniejsze potrzeby – 90 proc. wydaje na jedzenie, 71 proc. na odzież i buty, 58 proc. na kosmetyki, 51 proc. na komunikację, a 40 proc. na wyjścia do barów i do restauracji.

Zdjęcie główne: Andre Taissin/Unsplash
Tekst: NS

SPOŁECZEŃSTWO