Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ile żywności marnują Polacy? Pierwsze takie badania

Dobra wiadomość jest taka, że marnujemy mniej niż wcześniej sądziliśmy.
.get_the_title().

Po raz pierwszy dokładnie sprawdzono, ile żywności marnują Polacy. Stało się to w ramach projektu PROM, czyli Programu Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności, którego liderem jest Federacja Polskich Banków Żywności, a partnerami Instytut Ochrony Środowiska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolniczego i Polskie Towarzystwo Technologów Żywności.

Projekt łącznie trwał aż trzy lata – od 1 września 2018 roku do 31 sierpnia 2021 roku.

Tym samym są to najdłuższe i najdokładniejsze badania tego typu, choć należy pamiętać o tym, że pozyskanie danych na temat trafiającego do kosza jedzenia nie jest proste, więc wyniki mogą być obarczone niewielkim błędem. – Analiza została przeprowadzona w ogniwach: produkcja podstawowa (pozyskiwanie surowca), przetwórstwo, transport i magazynowanie, handel, gastronomia i gospodarstwa domowe (konsumenci) – mówi kierowniczka projektu, prof. dr hab. Danuta Kołożyn-Krajewska z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW.

Ile żywności trafia więc każdego roku do kosza w naszym kraju? Łącznie jest to 5 mln ton.

– W zasadzie ucieszyliśmy się, że nie jest to 9 mln ton, gdyż takie dane były podawane dotychczas. Trzeba jednak zaznaczyć, że do czasu realizacji projektu PROM nie wykonano w Polsce tak kompleksowych badań na temat skali marnotrawstwa żywności – komentuje wyniki prof. Kołożyn-Krajewska. Gdzie marnuje się najwięcej jedzenia?

Wygląda na to, że głównym problemem są nasze nawyki zakupowe, bo najwięcej jedzenia marnuje się w gospodarstwach domowych – aż 60 proc.!

Produkcja i przetwórstwo odpowiada za 30 proc. marnowanej żywności, handel za 7, transport i magazynowanie za 1 i gastronomia także za 1 proc. Dlaczego w naszych domach tyle jedzenia trafia do kosza? Badacze oczywiście o to zapytali. 65,2 proc. ankietowanych mówi, że wyrzuca żywność, bo się zepsuła,42 proc. wskazuje na przekroczenie daty ważności, 26,5 proc. – na przygotowanie zbyt dużej ilości jedzenia, a 22,2 proc. – zbyt duże zakupy. Wygląda więc na to, że w walce z marnowaniem żywności przygotowywanie listy zakupów może się okazać kluczowe.

Tekst: NS

SPOŁECZEŃSTWO