Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole?

Jak zostać antyfaszystą? O co chodzi z tym cancel culture? Jak identyfikować fake newsy? Na te i inne pytania odpowiada darmowa książka 'Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole?'.
.get_the_title().

Gdy myślimy o antyfaszystach, większości z nas staje pewnie przed oczami ubrana na czarno osoba w kominiarce lub bandanie na twarzy, która przemyka gdzieś pośród demonstrantów. Ale antyfaszyzm to przecież nie tylko Antifa. Każdy z nas może być antyfaszystą, zwłaszcza że czasy ku temu skłaniają. Przypomina nam o tym publikacja 'Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole?’, która niedawno ukazała się nakładem Bęc Zmiany. Skierowana jest do edukatorów, pracowników instytucji kultury i artystów, ale tak naprawdę wszyscy możemy wyciągnąć dużo z opublikowanych w niej treści.

Dzięki niej dowiemy się, w jaki sposób reagować na przemocowe, wykluczające (neo)faszystowskie i alt-rightowe praktyki i dyskursy – publikacja oferuje narzędzia, które to umożliwiają.

’Antyfaszyzm proponuje pewien ład moralny. Zamiast zasady, że każdy ma swoje miejsce, proponuję zasadę: jest miejsce dla każdego’ – pisze we wstępie do publikacji filozof Michał Kozłowski. Następna część to słowniczek, w którym tłumaczone są zagadnienia, które często stają się osią kulturowych sporów, czyli poprawność polityczna, cancel culture i wokizm, cywilizacja śmierci, gender, marksizm kulturowy, ekologizm i santiaryzm (tak, chodzi też o maseczki i szczepionki), a także antysemicki mit dotyczący rzekomej żydowskiej niewdzięczności. Wśród autorów tekstów, które składają się na słowniczek, są m.in. filozofowie Michał Kozłowski i Tomasz S. Markiewka, feministka Agnieszka Graff czy prawniczka Kamila Ferenc.

Kolejny rozdział to rozmówki, na które składają się najpopularniejsze pytania i zagadnienia, z jakimi można się zetknąć, gdy chce się rozmawiać o antyfaszyzmie, czyli m.in. dlaczego antyfaszyzm, a nie antykomunizm, przecież Antifa jest tak samo zła jak ONR, lewica to faszyści, bo nakazują nam żyć w konkretny sposób, a tak w ogóle to prawdziwego faszyzmu już dziś nie ma.

Znacie to? Pewnie znacie. No więc autorzy podsuwają zgrabne odpowiedzi na takie i podobne prowokacyjne pytania.

małgorzata mycek

Z następnej części, którą autorzy nazwali zeszytem ćwiczeń, dowiecie się m.in jak robić fact-checking i nie nacinać się na fake newsy, co z pewnością przyda się wszystkim z nas, a także jak kreatywnie zamalować swastykę czy krzyż celtycki, jeśli się na nie natkniecie. Ostatni rozdział to przygotowany przez Kamilę Ferenc poradnik prawny. Książka jest wzbogacona o ilustracje, które wykonali m.in. Małgorzata Mycek, Kuba de Barbaro, Kaja Kusztra czy Krzysztof Bielecki.

I teraz najważniejsze: publikacja jest dostępna za darmo. Możecie zapoznać się z nią tutaj lub zamówić na stronie wydawnictwa.

Wydaniu książki towarzyszą korespondujące z jej treścią warsztaty, które odbywają się w różnych miastach Polski. Projekt 'Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole?’ jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

kuba de barbaro

Zdjęcie główne: Krzysztof Bielecki

SPOŁECZEŃSTWO