Jak ślub wpływa na postrzeganie własnego ciała przez kobiety?
Śluby mają być radosne, przepełnione szczęściem i miłością – w praktyce temu dniu może jednak towarzyszyć więcej stresu niż pozytywnych emocji. Problematyczny może być wybór menu, kwiatów, dekoracji oraz usadzenia gości. A kolejnym powodem do zmartwień bywa obraz ciała – to, jak się czujemy oraz co myślimy na temat tego, jak wyglądamy.
Prawie 70 proc. kobiet zamierza schudnąć w ramach przygotowań do swojej uroczystości.
Te dane pochodzą z badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii na 134 kobietach. Niektóre z nich były zamężne, inne dopiero planowały wziąć ślub. Większość z nich odczuwała jednak presję, by w dniu wesela wyglądać w określony sposób. Presja ta pochodziła z różnych źródeł, w tym także od rodziny i przyjaciół. Kobiety przyznały, że to, jak inni je widzą, wpływa na to, jak postrzegają one siebie – zarówno w dniu ślubu, jak i po nim.
– Nie chciałam wstydzić się swojego wyglądu. Wiedziałem, że będzie wiele komentarzy na ten temat. Nie chciałam czuć, że zawiodłam ludzi… Było dużo pytań o mój wygląd i sukienkę, głównie od innych kobiet. Wydawało mi się, że mój wygląd był częścią ‘dekoracji’ w taki sam sposób, jak nakrycie stołu – przyznała jedna z uczestniczek badania.
Wiele kobiet stwierdziło, że poddało się presji idealnego wyglądu na własnym weselu ze strachu przed oceną innych i chcąc sprostać oczekiwaniu, że wszystkie panny młode powinny wyglądać pięknie. Sprawę pogarsza również świadomość, że zdjęcia i filmy ślubne będą stanowiły trwały dowód tego, jak tego dnia wyglądały. Wiele badanych kobiet przyznało, że presję wywierała również branża ślubna, która utrwala standardy i założenia dotyczące tego, jak powinny wyglądać panny młode. Niektóre z nich mają złe doświadczenia ze sklepu z sukniami ślubnymi, w których ekspedientki sugerowały im, że np. ‘mają jeszcze czas, żeby schudnąć’.
Niektóre kobiety podjęły się ekstremalnych środków, aby osiągnąć swój cel związany z utratą wagi.
Jednej kobiecie w okresie poprzedzającym ślub zakładano opaskę żołądkową – jest to opaska, która ogranicza jego rozszerzanie się, co prowadzi do szybszego uczucia sytości. Inna przeszła operację plastyczną mającą na celu poprawę kształtu brzucha. Spośród uczestniczek badania, które były już zamężne, tylko 27 proc. osiągnęło wymarzoną wagę w dniu ślubu.
Badania, mimo że zostały przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, pokryły się z tymi, które dotyczyły kobiet z Australii czy Stanów Zjednoczonych. One również wskazały na ogromną presję związaną z wyglądem w dniu ślubu. Polska też wcale nie odbiega od tego schematu.
Tekst: MZ