Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak wojny mafijne spustoszyły Sycylię w latach 80. Fotograf uchwycił jedną z najmroczniejszych epok w historii Palermo

Fabio Sgroi miał zaledwie 20 lat, gdy jego miastem regularnie wstrząsały makabryczne wydarzenia.
.get_the_title().

W latach 80., gdy Sycylia przeżywała jeden z najczarniejszych okresów w swojej współczesnej historii, Fabio Sgroi współpracował z agencją informacyjną Informazione Fotografica, która z kolei dostarczała zdjęcia lokalnej gazecie L’Ora. Mężczyzna nie był fotoreporterem – zaczynał od nagrywania punkowej sceny undergroundowej w Palermo, której był częścią. Sytuacja w mieście stawała się jednak coraz bardziej napięta, a chłopakowi nieustannie zlecano kręcenie miejsc zbrodni i spraw sądowych.

Latem 2022 roku Sgroi przejrzał archiwum swoich prac z okresu trzyletniej współpracy z L’Ora i tak powstała książka (wydana w listopadzie 2022 roku) 'Chronicles of the Newspaper L’Ora. Palermo 1985-1988′.

W rozmowie z włoską redakcją VICE’a Fabio przyznaje, że 'był to jedyny raz, gdy był fotoreporterem’. On i koledzy pracowali zmianowo. Po wykonaniu fotografii od razu musieli je wywoływać i dostarczać do redakcji.

Lata 80. były okresem eskalacji przemocy mafii, która od dekad walczyła o wpływy w kraju. W latach 60. i 70. klan Corleonesi zarabiał na handlu narkotykami i usuwał z drogi każdego, kogo uważał za wroga. Pod przywództwem Luciano Leggio i jego następcy Toto Riiny klan dążył do przejęcia kontroli nad całym terytorium Sycylii poprzez infiltrację innych klanów mafijnych i mordowanie ich przywódców.

Zabójstwa te stały się znane jako Wielka wojna klanów lub Mattanza (rzeź). W latach 1981-1983 zginęło ponad 1000 osób – szefów mafii, ich pomocników i rodzin; cywilów, którzy znaleźli się w niewłaściwym miejscu; urzędników państwowych.

Po zabójstwach niektórych wybitnych lokalnych sędziów i Carabinieri prokuratura zdecydowała o scentralizowaniu swoich dochodzeń antymafijnych i utworzeniu wyspecjalizowanej grupy zadaniowej do wyszukiwania i aresztowania wysokiej rangi mafiosów. Do grupy, która aktywnie działała przeciwko mafii, należeli Giovanni Falcone i Paolo Borsellino, dwaj prokuratorzy, których praca doprowadziła do oskarżenia 475 mafiosów. Większość z nich została skazana. Falcone i Borsellino sami siebie nazywali 'żywymi trupami’. Wiedzieli, że wydano na nich wyrok. Obaj zginęli w atakach bombowych w 1992 roku.

W latach 80. i 90. śmierć na dobre rozgościła się na Sycylii. Sgroi wspomina, że zbrodnią, która wstrząsnęła nim najbardziej, było zabójstwo piłkarza Salvatore Marino. Marino został aresztowany i przesłuchany w 1985 roku po mafijnym zabójstwie szefa policji Beppe Montany. Podczas przesłuchania policja rzekomo torturowała go i zabiła przed wyrzuceniem ciała. – Znaleziono go na plaży Sperone. Odkryto, że nie został zabity przez mafię, ale przez policję w Palermo – mówi fotograf.

Zdjęcia Sgroi pokazują nie tylko makabryczne sceny morderstw, ale także protesty, sceny z życia codziennego, wydarzenia polityczne, ponury i ciemny klimat miasta, które wieczorami pustoszało.

Tekst: AC
Zdjęcia: Fabio Sgroi (inne zdjęcia możecie obejrzeć na Instagramie fotografa)

SPOŁECZEŃSTWO