Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak wychować narcyza? Wiemy już kogo winić

Holenderscy naukowcy potwierdzili coś, co obserwatorzy trendów wychowawczych dostrzegli już parę dobrych lat temu. Przecenianie zdolności dziecka i ciągłe, bezkrytyczne stawianie go na piedestale robi z niego paskudnego, małego narcyza.
.get_the_title().

Z drugiej strony, powstrzymywanie się od wyrażania rodzicielskich, ciepłych uczuć obniża samoocenę dziecka, choć nie wpływa na tendencje narcystyczne. Dr Eddie Brummelman, profesor nauk behawioralnych z Uniwersytetu w Amsterdamie, postanowił przetestować dwie konkurencyjne teorie dotyczące pochodzenia narcyzmu.

Pierwsza szkoła zakłada, że dzieci stają się narcyzami, gdy rodzice odmawiają im ciepła i miłości, druga – że mały narcyz rośnie, stojąc na piedestale, w atmosferze bezwzględnej aprobaty i wiecznej adoracji.

Rodzice z tego końca spektrum przeceniają zdolności swoich dzieci, co prowadzi do internalizacji ich rzekomej wyjątkowości. Przez półtora roku Brummelman i jego koledzy przeprowadzali rozmowy z 565 małymi Holendrami, w wieku od 7 do 12 lat – właśnie wtedy zaczynają się pojawiać się u dzieci oznaki narcyzmu. Pytali badanych między innymi o to, ile miłości i uczucia dostają od swoich rodziców. Badacze przeprowadzili również ankietę wśród rodziców, pytając o to, jak bardzo ich zdaniem ich dziecko jest wyjątkowe w porównaniu z innymi dziećmi.

Fot. Ksenia Makagonova/ Unsplash

Wyniki były jasne. Kiedy rodzice przeceniali wartość swoich dzieci, te częściej stawały się narcyzami. – Dzieci stają się bardziej narcystyczne, gdy zostają postawione na piedestale. Kiedy uważają, że są bardziej uprawnione i wyjątkowe niż ich rówieśnicy – napisał Brummelman. – Pole badań jest nowe, ale istnieją dowody na to, że dzieci narcystyczne są bardziej agresywne niż inne i bardziej podatne na uzależnienia.

Kiedy małemu narcyzowi brakuje podziwu, którego pragnie, jest krytykowany lub odrzucany przez innych – rośnie w nim agresja.

Fot. Hunter Johnson/ Unsplash

Narcyzm dziecięcy jest tak nowy, że naukowcy nie opracowali jeszcze zbioru zaleceń dla rodziców, które pomagałyby go uniknąć. Zdaniem Brummelmana klinicyści poszukają skutecznej metody na ten rodzaj zaburzeń. – Biorąc pod uwagę nasze ustalenia, jednym podejściem może być nauczenie rodziców wyrażania ciepła i przywiązania do dzieci w taki sposób, aby podnieść ich poczucie własnej wartości, ale bez stawiania dzieci na piedestale, bez informowania ich, że są wyjątkowe i mają większe uprawnienia niż inni – mówi naukowiec.

Ta niewielka zmiana może mieć dla dzieci i rodziców ogromne znaczenie.

W poczuciu własnej wartości chodzi o czucie się dobrze ze sobą – dodaje Brummelman. – Narcyzm, z kolei, opiera się bardziej na chęci poczucia się się dobrze. Bardzo często kosztem innych.

Zdjęcie główne:Itai Shlemberg/ Unsplash
Tekst: AvdB

SPOŁECZEŃSTWO