Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak zorganizować udane święta z rodziną i nie oszaleć? Terapeuci dzielą się 6 poradami

Okres świąteczny oprócz pysznego jedzenia charakteryzuje się także zwiększoną częstotliwością kłótni rodzinnych. Niestety faktem jest także, że nikt inny nie potrafi nas zranić i zirytować tak mocno, jak najbliżsi i to w święta. Terapeuci zdecydowali się więc podzielić 6 poradami, które mają pomóc nam zachować spokój ducha w ten wyjątkowy i magiczny dla (niemal) wszystkich czas.
.get_the_title().

Terapeuci dzielą porady dwie części. Pierwsze cztery dotyczą okresu przygotowań do świąt oraz przygotowania mentalnego do przyjazdu rodziny. Ostatnie dwie rady są już związane z czasem przy stole i bezpośrednimi interakcjami z najbliższymi.

Przygotuj się na to, jak faktycznie twoja rodzina się zachowuje, a nie na to, jak masz nadzieję, że będą zachowywać się tym razem – komentuje na wstępie Vienna Pharaon, terapeutka rodzinna dla CNBC Make It.

Pierwszą poradą jest przemyślenie wstępnych odpowiedzi na komentarze i pytania, które na pewno padną. Prawdopodobnie orientujemy się, które dyskusje mogą wywołać u nas mieszane uczucia i czego możemy oczekiwać od poszczególnych członków rodziny podejmujących się drażliwych tematów.

Według terapeutki, nie ma żadnego sensu się kłócić. Zaplanuj, jak zareagujesz. Co da ci najwięcej spokoju w takiej sytuacji? Cokolwiek jest twoją odpowiedzią, krąż wokół niej. Wplątanie się w chaos nie jest rozwiązaniem – twierdzi Pharaon – Próba zmiany toku myślenia osoby, która jest przekonana żeby się nie zmieniać, jest marnowaniem twojej energii i spokoju.

Relaks przed przybyciem rodziny jest kolejną podpowiedzią ekspertów. Poświęć trochę czasu dla siebie, zanim wszystko się zacznie – mówi Brittany Stewart, terapeutka rodzinna w Growing Self Counseling & Coaching w Denver w Kolorado – Rób to, co wydaje ci się, że ureguluje twój układ nerwowy, jak wyjście na spacer, medytacja czy wzięcie prysznica. Rozpoczęcie posiłku ze spokojnym umysłem pomoże wydłużyć okres opanowania.

W przygotowaniach mentalnych ważnym elementem jest także pomoc innych. Jak polecają terapeuci, przed przyjazdem rodziny można poprosić partnera lub rodzeństwo o wsparcie w przypadku jakiegokolwiek konfliktu czy kłótni. Mogą oni pomóc poprzez zmianę tematu dyskusji, czy wyjście z nami na spacer, by ochłonąć. Ciekawą opcją jest wymyślenie słowa lub gestu, który zasygnalizuje wybranej osobie, że potrzebujemy kogoś do wtrącenia się lub musimy odejść od stołu.

Końcowym etapem jest ustalenie pewnych granic. Mogą one dotyczyć tematów, o których wcale nie chcemy rozmawiać oraz granic godzinowych, które dotyczą czasu spotkania z rodziną. W takiej sytuacji najlepiej jest z wyprzedzeniem skontaktować się z rodziną i poinformować ich o wszelkich ustalonych przez siebie granicach. Każdy powinien uszanować nasze zdanie, tym bardziej, jeżeli jesteśmy odpowiedzialni za organizowanie świąt.

Świąteczny stół /Nicole Michalou, pexels.com

Mimo naszych wszelkich starań przygotowawczych rodzina może zawsze znaleźć jakiś sposób by i tak wleźć nam pod skórę. Jak więc zachować spokój podczas posiłku przy stole?

Najpierw zadbaj o siebie – mówi Vienna Pharaon – Nie przejmuj się zbytnio emocjonalnym podejściem innych. Wiem, że łatwiej jest to powiedzieć niż zrobić, tym bardziej, jeśli jest to rola, którą przyjmowało się przez całe życie. Postaraj się jednak dostroić do siebie samego i zadbać o to w najlepszy możliwie sposób.

Pierwszym sposobem jest wykonywanie czynności, które na co dzień pomagają nam uregulować emocje. Jeżeli w pracy ktoś nas denerwuje i z pomocą przychodzi nam odświeżenie umysłu na spacerze lub wysłanie SMS-a do najlepszego przyjaciela, dlaczego nie skorzystać z tego podczas świąt?

Ostanim rozwiązaniem stresujących sytuacji jest okazanie braku zaangażowania w rozmowę nad danym tematem. Jeśli dyskusja robi się napięta, możesz po prostu powiedzieć: 'Myślę inaczej niż ty, ale dzięki za podzielenie się opinią. Nie zgadzam się, ale nie interesuje mnie kłótnia z tobą.’ – dodaje terapeutka Pharaon. Stanowcze postawienie się drugiej osobie może w niektórych przypadkach pomóc zakończyć drażliwy temat i już więcej go nie poruszać.

OP

 

 

 

SPOŁECZEŃSTWO