Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kanadyjska prowincja dekryminalizuje twarde narkotyki. Eksperyment potrwa 3 lata

Kolumbia Brytyjska rozpoczyna pierwszy w kraju proces dekryminalizacji niewielkich ilości twardych narkotyków, takich jak kokaina i heroina.
.get_the_title().

Kolumbia Brytyjska jest prowincją Kanady – od północy graniczy z Alaską i Jukonem, od zachodu z Pacyfikiem, a od południa z amerykańskimi stanami Waszyngton, Idaho i Montana. Od wtorku w tej części kraju dorośli mogą posiadać do 2,5 g kokainy i heroiny, a także metamfetaminę, fentanyl i morfinę. To pierwszy raz w historii Kanady, gdy zdecydowano się na dekryminalizację twardych narkotyków.

Rząd federalny Kanady przychylił się do prośby prowincji o wypróbowanie trzyletniego eksperymentu.

Przed wdrożeniem planu w życie urzędnicy federalni i lokalne władze ustaliły zasady zwolnienia z ustawy o kontrolowanych substancjach i narkotykach. Oznacza to, że choć substancje te pozostaną nielegalne, to gdy u osoby dorosłej wykryje łącznie mniej niż 2,5 g narkotyków, nie zostanie ona aresztowana, nie usłyszy zarzutów, a narkotyki nie zostaną skonfiskowane. Otrzyma natomiast informacje o tym, gdzie można skorzystać z pomocy zdrowotnej i społecznej.

jon tyson/unsplash

Federalna minister zdrowia psychicznego i uzależnień Carolyn Bennett nazwała ten ruch 'monumentalną zmianą w polityce antynarkotykowej, która sprzyja budowaniu opartych na zaufaniu i wspierających relacji w służbie zdrowia i usługach społecznych zamiast dalszej kryminalizacji’. Urzędnicy poinformowali, że od 2016 roku w Kolumbii Brytyjskiej z powodu przedawkowania narkotyków zmarło około 10 tys. mieszkańców.

Podobną politykę zastosowano w pobliskim amerykańskim stanie Oregon, który zdekryminalizował twarde narkotyki w 2020 roku.

Eksperci uważają zatem, że paradoksalnie dostęp do narkotyków może sprawić, że mniej ludzi będzie z nich korzystało. Minister zdrowia psychicznego i uzależnień Kolumbii Brytyjskiej Jennifer Whiteside uważa, że 'dekryminalizacja osób, które używają narkotyków, przełamuje strach i wstyd związany z korzystaniem z tych substancji’. Ma to sprawić, że osoby te częściej będą się zgłaszać po wsparcie.

W związku ze zmianami przeszkolono tysiące funkcjonariuszy policji w prowincji (w tym w Vancouver). Warto dodać, że nielegalna pozostaje sprzedaż narkotyków, a także posiadanie ich na terenie lotnisk, szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych. Program będzie trwał od 31 stycznia 2023 roku do 31 stycznia 2026 roku, o ile nie zostanie odwołany przez rząd federalny.

Tekst: AC
Zdjęcie: leyre del rio/unsplash

SPOŁECZEŃSTWO