Kim są boomerang boomers?

W związku z pandemią Covid-19 w Wielkiej Brytanii zaczęło znacząco przybywać boomerang boomersów.
.get_the_title().

Terminem boomerang boomers określa się osoby po 50. roku życia, które wprowadzają się z powrotem do rodziców. Powody są różne, od pozytywnych, jak na przykład chęć zapewnienia najbliższym opieki, po te mniej przyjemne, jak problemy finansowe czy rozpadające się związki. – Pandemia dramatycznie zmieniła sposób, w jaki wielu z nas żyje – tłumaczy Stuart Lewis, założyciel Rest Less, cyfrowej społeczności dla osób w wieku 50+. – Wielu naszych członków wprowadziło się z powrotem do swoich rodziców podczas pandemii.

Dla wielu powrót do rodzinnego domu okazał się pozytywnym doświadczeniem.

Dzieci większości przedstawicieli pokolenia X same się już uniezależniły, dlatego szczególnie w pandemii baby boomersom doskwierać mogła samotność. Mieszkanie ze starszymi rodzicami jest więc dla wielu z nich naturalnym sposobem zapewnienia sobie towarzystwa. Boomerang boomers zwracają również uwagę na to, że podczas długotrwałych lockdownów mieszkanie z rodzicami stało się praktycznie jedyną możliwością zapewnienia starszym członkom rodziny odpowiedniej opieki.

Zdjęcie: Phil Hearing / Unsplash

Przeprowadzka do starszych rodziców to rozwiązanie wybierane także przez tych boomerang boomers, którzy stracili pracę. Poszukiwanie nowego zatrudnienia po pięćdziesiątce to często trudny i długi proces, dlatego choćby tymczasowa rezygnacja z mieszkaniowej niezależności jest dla wielu osób w takiej sytuacji najbezpieczniejszym wyjściem.

Obawy finansowe są jednym z głównych powodów, dla których starsi ludzie przenoszą się z powrotem do rodziców – według Office for National Statistic ponad 355 tys. Brytyjczyków w wieku 50+ jest bezrobotnych, a tylko od maja do lipca 31 tys. zostało zwolnionych.

W obliczu postępującej inflacji i rosnących cen energii dzielenie się kosztami życia może być atrakcyjne również dla pracowników w wieku 55+, którzy nadal przebywają na przymusowych urlopach. Mierzą się oni bowiem z dużym ryzykiem utraty zatrudnienia ze względu na ageizm.

Polly Neate, dyrektorka Shelter – organizacji charytatywnej zajmującej się bezdomnością i mieszkalnictwem – zwraca uwagę, że spadające dochody (czy to z powodu urlopu, utraty pracy, czy rozpadu związku) postawiły sporo starszych ludzi na skraju bankructwa. – Osobom starszym szczególnie trudno jest uniknąć bezdomności, ponieważ mogą stanąć w obliczu długotrwałego bezrobocia – tłumaczy. – Rosnące koszty życia to utrudniają sprawę.

Zdjęcie główne: Leah Hetteberg / Unsplash
Tekst: AD

SPOŁECZEŃSTWO